Ferma

Bendri principai projektuojant modernius telyčių tvartus

Kokiais principais vadovautis projektuojant telyčių tvartus? Kaip pasiekti, kad būtų patogu gyvuliams ir žmonėms? Ar reikalingas sėklinamų telyčių grupės fiksavimas?

Pagrindiniai telyčių laikymo principai, kuriais vadovaudamasis dėlioju jų laikymo technologiją yra šie:

1. Nuo 6 mėnesių amžiaus telyčaitės turi būti laikomos tokiomis pat sąlygomis kaip karvės. Pavyzdžiui, jeigu ūkyje taikomas palaidas karvių laikymas didelėse grupėse, kur karvės turi individualias guoliavietes, ta pati technologija turi būti parinkta ir telyčioms. Klaidinga būtų telyčioms suprojektuoti tvartą, kur jos būtų laikomos garduose, o karves laikyti palaidas.

2. Gyvuliai nuo gimimo iki 6 mėnesių amžiaus turi būti laikomi ant gilaus kraiko ir geriausia juos laikyti lauke.

3. Sėklinamo amžiaus telyčių grupėje turi būti įrengtas fiksavimas prie šėrimo stalo. Labai svarbu, kad šioje grupėje visi gyvuliai vienu metu tilptų prie šėrimo stalo ir galėtų būti užfiksuojami vienu metu.

4. Sėklinamų telyčių grupėje rujos stebimos su elektronine stebėjimo sistema.

Laikydami gyvulius iki 6 mėnesių amžiaus ant gilaus kraiko, pasiekiame geresnį priesvorį, ir tai dažniausiai padeda sutrumpinti pirmo sėklinimo amžių iki 12-13 mėnesių. Laikymas lauke užtikrina gerą mikroklimatą, o sudaryti gerą mikroklimatą tvarte dažnai būna didelė problema šiai amžiaus grupei.

Visų sėklinamo amžiaus gyvulių fiksavimas vienu metu yra pati svarbiausia sąlyga, kalbant apie telyčių tvartą. Vietų skaičių šiai grupei skaičiuoju gyvuliams nuo 12 mėnesių iki 16 mėnesių amžiaus imtinai (mažiausiai iki 15 mėn). Ne visas telyčias pavyks apsėklinti iš pirmo karto, daliai  jų sėklinimą teks kartoti, tam ir reikalingi šie 4-5 mėnesiai. Taip pat fiksavimo vietoje bus atliekamas ne tik sėklinimas, bet visi kiti ginekologiniai darbai. Kviečiu peržiūrėti video apie telyčių auginimą JAV, kur pamatysite, kaip vyksta gerai suorganizuotas darbas.

Parenkant laikymo technologiją, dažnai siūlau neįprastą Lietuvoje sprendimą – 5 eilių tvartą. Kurio vienoje šėrimo stalo pusėje įrengiamos 2 guoliaviečių eilės (sėklinamoms telyčioms), antroje pusėje 3 guoliaviečių eilės (pagal poreikį jaunesnėms arba vyresnėms nei sėklinamo amžiaus telyčioms).

Fiksavimas prie šėrimo stalo riboja gyvulių skaičių sėklinamų telyčių grupėje. Įrengiant vienoje šėrimo stalo pusėje dvi guoliaviečių eiles, kiekviena sėklinama telyčia turi vieną vietą prie šėrimo stalo. Šėrimo metu visi gyvuliai telpa prie šėrimo stalo ir  nelieka neužfiksuotų gyvulių. Trijų guoliaviečių eilių pusėje vietų prie šėrimo stalo yra mažiau nei grupėje laikoma gyvulių, todėl ši pusė projektuojama be fiksavimo galimybės.

Taip pat labai svarbu sėklinamų telyčių grupėje naudoti rujų stebėjimo sistemą, kuri identifikuoja rujas ir nustato tikslų sėklinimo laiką. Rujų stebėjimas šioje grupėje atliekamas naudojant antkaklius, kurie gyvulį stebi 24 valandas per parą, o duomenis perduoda antenomis, kurios sumontuotos prie girdyklų.

Lietuvoje nėra įprasta telyčių rujų stebėjimui įrengti elektroninę sistemą. Tačiau daugelis ūkių susiduria su nesavalaikio telyčių rujų pastebėjimo problema, su prastais apvaisinimo rezultatais, nes netiksliai parenkamas sėklinimo laikas. Daugiau apie tai galite paskaityti čia.

Ūkiuose, kur yra įrengta elektroninė rujų sekimo sistema, karvių tvartuose pastebime neįprastą tendenciją – karvių apvaisinimo rezultatai yra geresni nei telyčių. Taip nutinka todėl, kad elektroninė sistema geriau išryškina rujas ir tikslai nustato sėklinimo laiką. Sėklinimo laiko nustatymo funkciją turi ne visos sistemos, todėl prieš apsispręsdami, kurią sistemą įsigyti, gerai išsiaiškinkite, ar jūsų pasirenkama sistema turi sėklinimo laiko nustatymo funkciją.

Čia aptariau tik bendrus ir svarbiausius momentus į ką reikia atkreipti dėmesį,  projektuojant prieauglio laikymo tvartus. Žinoma, kiekvienas atvejis, kaip ir kiekviena ferma yra skirtinga. Kiti sprendimai, tokie kaip uodega-uodega ar galva-galva, guoliaviečių pločiai, skersinių vamzdžių tvirtinimai ir kita numatomi pagal kiekvienos fermos poreikius ir galimybes.

Daugiau straipsnių apie fermų projektavimą rasite čia.

Daugiau straipsnių apie veisimą rasite čia.