Europos Sąjungos pieno produktų rinkos krizė

Europos Pieno Taryba praneša, kad daugelyje Europos Sąjungos šalių 2012 metų pavasario pieno rinkos situacija primena 2008 ir 2009 metų pieno kainų krizę.

Italijoje kovo mėnesio pabaigoje pieno rinka smuko* ir kainos krito žemiau 30 euro centų. To pasekoje ūkininkai susidūrė su maždaug 15 proc. už litrą pieno supirkimo kainų sumažėjimu.

Nyderlanduose situacija yra kritiška dėl perprodukcijos. Ūkininkams yra be galo sunku, kadangi jiems yra beveik neįmanoma parduoti pieno. Pieno kainos nukrito tarp 21 ir 24 centų, tai yra 10-12 centų mažiau nei ūkininkams moka kooperatyvai. Taigi išryškėja labai aiški kritimo tendencija.

Panaši situacija ir kitose Europos šalyse: dėl didžiulių gamybos apimčių kainos krenta žemiau 30 centų. Vidutinės pieno supirkimo kainos, pavyzdžiui, Prancūzijoje sumažėjo nuo 31-32 euro centų už litrą pieno kovo mėnesį iki 28 euro centų balandžio mėnesį, Belgijoje – nuo 28-29 euro centų kovo mėnesį iki 25 euro centų balandžio mėnesį. Vokietijoje pieno supirkimo kainos vis dar išlieka santykinai aukštos, lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis, čia pieno supirkimo kaina siekia 31- 32 euro centus už litrą. Didžiojoje Britanijoje visai neseniai Wiseman, DairyCrest ir Arla taip pat paskelbė apie pieno supirkimo kainų mažinimą.

Didėjančios išlaidos pagaminti litrui pieno dar labiau apsunkina ūkininkų padėtį bei aštrina pieno supirkimo kainų mažėjimo tendenciją. Pavyzdžiui, Italijoje kuro ir elektros energijos kainos pakilo 20 proc., sojos kainos pakilo 22 proc. Rezultatas toks, kad vieno litro pieno gamybos Italijoje išlaidos siekia 45 euro centus. Neseniai atlikti tyrimai rodo, kad Airijoje nuo 2006 iki 2011 metų gamybos sąnaudos padidėjo 6 centais už litrą pieno. Vokietijoje nuo 2009 metų pieno gamybos sąnaudos išaugo maždaug 5 euro centais.

 Šaltiniai:

http://www.thedairysite.com/news/38396/crisis-in-eu-dairy-markets

http://www.thedairysite.com/news/38408/high-supply-impacts-milk-prices

Pagal užsienio spaudą parengė Živilė Bagurskienė

Susiję straipsniai

Comments are closed.