Ferma

Gardų projektavimas siekiant karvių komforto

karve guliPalaido laikymo tvartuose tinkamai suprojektuoti karvių gardai melžiamoms karvėms suteikia patogią ir saugią poilsio aplinką. Jausdama maksimalų komfortą, karvė daugiau laiko praleis gulėdama, o tai, kaip žinia, skatina aukštesnį primilžį ir karvių ilgaamžiškumą. Prastai suprojektuoti karvių gardai lemia dažnesnį mastito atsiradimą, šlubavimo ir kulkšnių traumų atvejus.

Projektuojant ir prižiūrint karvių gardus rekomenduojama atsižvelgti į žemiau aprašytus patarimus:

 

1. Dizainas ir matmenys

Jei gardai yra tinkamo dydžio, karvės lengvai ir natūraliai atsistos ir atsiguls. Kokio dydžio turi būti gardas? Matuokite pagal didžiausią, o ne pagal vidutinę bandos karvę. Nes jeigu gardus padarysite per mažus, karvėms nebus patogu, jos ne tik gulės mažiau, bet ir išaugs traumų tikimybė. Tačiau gardas negali būti ir per didelis, nes šiuo atveju karvei bus labai patogu, bet tai ekonomiškai nenaudinga ūkiui.

Stebėkite savo karves ir nesunkiai pamatysite, ar šiuo metu įrengti gardai yra patogūs jūsų galvijams. Jeigu didžioji dalis karvių guli arba stovi lygiagrečiai gardams – viskas gerai. Priešingai, esant netinkamiems gardams, karvės gulės praėjimuose, gulės įstrižai arba stovės, sunkiai kelsis iš guoliavietės.

2. Guoliavietė

Spręsdami, kokią guoliavietę įrengti, atsižvelkite į kainą, prieinamumą, ilgaamžiškumą, poveikį karvių komfortui, priežiūros paprastumą ir fermoje naudojamą mėšlo tvarkymo sistemą. Svarbiausias tikslas – sumažinti mastito atsiradimo priežastis ir karves laikyti švarias. Karvių čiužiniai turi atitikti jų fiziologinius poreikius bei užtikrinti optimalų poilsį ir komfortą.

Karvių čiužinių yra įvairiausių: skirtingų storių, skirtingų užpildų ir techninių charakteristikų. Vienas iš variantų – Erri-Comfort čiužiniai, pripildytų naujos gumos granulių. Juos lengva prižiūrėti, jie pralaidūs skysčiui. Kadangi čiužinys visada sausas, todėl sumažėja mastito atvejų skaičius. Karvėms yra lengviau atsigulti ir atsistoti, nes sumažėja krūvis, tenkantis priekinėms kojoms, pagerėja kraujo tekėjimas į tešmenį ir maždaug 3 kg padidėja primilžis. Be to, čiužiniai turi termoizoliacinių savybių, todėl žiemą kaupia šilumą, o vasarą puikiai vėdinasi. Karvių guoliaviečių nebūtina kreikti, sukaupiama mažiau mėšlo, taupomas darbuotojų laikas.

3. Grupių perkrovimas

Kai tvarte yra daugiau karvių, nei įrengta gardų, tai laikoma grupių perkrovimu. Gyvulių tankis garduose neturėtų viršyti 120 proc. O šviežiapienes karves patartina laikyti 80 proc. tankumu. Grupių perkrovimas nesuteikia jokios naudos, netgi atvirkščiai, slopina karvės poreikį elgtis natūraliai: sukuria konkurenciją dėl pašarų, sumažėja laikas praleistas prie šėrimo stalo, padidėja galvijų agresyvumas. Esant dideliam gyvulių tankumui, sumažėja jų gulėjimo ir poilsio laikas. Jei karvė daug laiko praleidžia stovėdama, tai gali sukelti šlubavimą, didinti vidinę įtampą ir slopinti imuninę sistemą.