Ką daryti, kad karvė būtų sveika?

ka daryti kad karve butu sveika

Gyvulininkystė, skirianti didelį dėmesį galvijų sveikatai, nėra labai patraukli, dauguma galvijininkystės ūkių savininkų siekia tik pelno, neatsižvelgdami į jų augintinių sveikatą. Nors tai, Gruzijos universiteto stambių galvijų ligų medicinos profesorės Amelijos Volums teigimu, turėtų būti gyvybiškai svarbu, norint turėti sveiką ir pelningą gyvulininkystės ūkį.

Profesorė pasakojo apie atliktų tyrimų rezultatus, kurie parodė, jog tokie veiksniai, kaip prasti pašarai bei stresas, silpnina karvės imunitetą, jos tampa neatsparios ligoms. Todėl, siekiant turėti sveiką bandą labai svarbu galvijams skirti racioną, kuriame pakaktų maistinių medžiagų, ir karvėms suteikti komfortabilią aplinką.

Deramas pašaras

„Nesant deramam pašarui, imuninė sistema nekovos su infekcijomis”, – sako Markas Kehrli, veterinarijos sanitarijos inspektorius, dirbantis Nacionaliniame Gyvūnų Ligų Centre Ajovoje.

Deja, pernelyg mažai atliekama tyrimų, kurių dėka būtų galima nustatyti tikruosius galvijams reikalingų maistinių medžiagų kiekius. Taipogi trūksta informacijos apie taisyklingą, visus poreikius atitinkantį, raciono sudarymą veršingoms karvėms.

Pastarosios yra ženkliai mažiau atsparios įvairioms infekcinėms ligoms. „Atsižvelgiant į imuninę sistemą reikalingas įvairus maistingų medžiagų kiekis. Jei karvei duosim prastų pašarų, tai tik padidinsime jos jautrumą nesuskaitomai daugybei infekcinių ligų, ypač po pirmų kelių apsiveršiavimo savaičių“, – akcentavo M. Kehrli.

Yra manančių, kad karvei duodant papildomų mineralinių medžiagų, jos imuninė sistema atsistatys. Atliktų tyrimų rezultatai parodė visai ką kita – net ir duodant papildomų mineralų daugumai karvių nepasirodė jokie gerėjimo simptomai, žinoma yra ir išimčių. Karvėms papildomai duodant vitamino E ir seleno, pagerėjo jų atsparumas mastitui. Taip pat išsiaiškinta, kad galvijų imunitetui didesnę reikšmę už pašarų kokybę turi patiriamas stresas. Mokslininkų teigimu, patiriant stresą gyvulio organizme išsiskiria kortizolis, kuris slopina imuninę sistemą.

Antibiotikai ir skiepai

Pradėjus taikyti gydymą antibiotikais, ženkliai sumažėjo galvijų mirtingumas nuo įvairių infekcinių ligų. Žinoma tai efektyvi priemonė, tačiau nereikia apsirikti, kad visas problemas susijusias su gyvulių sergamumu galima išnaikinti antibiotikų pagalba.

Net ir gydant galvijus antibiotikais, jie neįgauna atsparumo ligai, todėl jų šeimininkas turi stengtis imtis visų įmanomų priemonių, kad turimoje bandoje neplistų infekcinės ligos.

Kita svarbi priemonė, siekiant apsaugoti karvių imunitetą, – skiepai. M. Kehrli teigia, kad laiku paskiepyti galvijai gali būti apsaugoti nuo ligų. Jo pastebėjimu ir čia iškyla problema, iš kur žinoti, nuo kokios ligos reikia skiepyti galviją, taip pat kaip jį paveiks skiepai.

Vis dėlto pašnekovas visiems galvijininkystės ūkių šeimininkams pataria, turimus galvijus skiepyti tik patikrintais skiepais. Taip pat primena, jog skiepus reikia laikyti specialiuose šaldytuvuose su atitinkama temperatūra, o pačius šaldytuvus apsaugoti nuo bakterijų patekimo ir plitimo juose.

Keli patarimai, į ką reikia atkreipti dėmesį prieš skiepijant galviją.

Visų pirma, jei ketinate skiepyti galviją, pasitarkite su veterinarijos gydytoju.

Taip pat perskaitykite informaciją apie naudojamą skiepą, kai kurie išimti iš šaldytuvo veiklūs tik apie 45 minutes.

Kai kurios stiprios koncentracijos dezinfekavimo priemonės patekusios į vakciną gali ją neutralizuoti.

Ultravioletinė šviesa ir tiesioginės saulės spinduliai gali turėti tą patį poveikį, kaip ir dezinfekavimo priemonės t.y. vakciną gali neutralizuoti.

Perskaitykite, kas parašyta informaciniame lapelyje apie vakcinos poveikio galiojimą, reta kuri vakcina apsaugo gyvūną visą jo gyvenimą.

Neskiepykite sergančio galvijo, kadangi vakcina ne tik kad nepadės, tačiau gali sukelti ir alerginę reakciją.

Vis dėlto, nei papildomi mineralai, nei antibiotikai ar skiepai negali šimtu procentų apsaugoti galvijo nuo ligų. Todėl pirmas žingsnis, ką turėtų daryti gyvulininkystės ūkio šeimininkas – tai skirti gerą, subalansuotą racioną ir stengtis apsaugoti galvijus nuo papildomo nereikalingo streso.

Parengta pagal dairyherd.com informaciją.

Dalinkis:

Susiję straipsniai

Comments are closed.