Karvės Straipsniai

Ką daryti, kad karvės taptų laimingesnėmis?

Kalbėdamasis su kitu šios srities ekspertu, amerikiečių veterinaras bei straipsnių autorius Fredas Gingrichas pastebėjo, kad viename ūkyje gyvenančios karvės duoda skirtingą kiekį pieno. Pradėjus nagrinėti to priežastis, specialistai turėjo pripažinti, kad daugiau pieno davusios karvės patyrė mažiau streso bei buvo laimingesnės už ne tokiais gerais rezultatais pasižymėjusias savo tvarto drauges. Į streso gniaužtus neįkliuvusios karvės džiaugėsi geru apetitu, kokybišku poilsiu, puikia sveikata, o tai atsispindėjo jų duodamo pieno kiekyje bei kokybėje. Tačiau kas gi verčia karves jausti įtampą ūkiuose?

Gingrichas įsitikinęs, kad geriausias būdas atsakyti į šį klausimą – nuolatinis karvių stebėjimas. Pasak jo, vos retkarčiais pažvelgdami į savo gyvulius, mes pastebime tik streso padarinius, tačiau negauname galimybės sužinoti priežasčių, kurios karvėms galėjo sukelti diskomfortą. Siekiant ištaisyti šią negerovę, veterinaras tvarte įrengė fotofilmą (angl. time-lapse) kuriančią kamerą, kurios dėka visą parą tvarte trunkantį veiksmą galėjo peržvelgti vos per keletą minučių ir pastebėti negeroves, kurios, galbūt, kankina galvijus. Atlikęs tyrimą, jis pastebėjo keletą priežasčių, kurios skatina karves jaustis nelaimingomis.

Karvių komfortas bei jo trūkumas

Amerikiečių veterinaro teigimu, atsainus požiūris į karvės komfortą yra pagrindinė priežastis, sukelianti prastą galvijo nuotaiką. Pasak jo, daugybę metų ūkininkai nė nesusimąstė, ką daryti, kad karvės jaustųsi kiek galima geriau, o tvarte įrengta kamera atskleidė nemalonią tiesą – daugybė gyvulių savo dienas leidžia gulėdami ar stovėdami ankštuose garduose, taip itin vargindami savo kojas.

Tyrimai atskleidė, kad ūkininkai, kurių fermose karvės gyvena nekomfortiškai, dažnai skundžiasi blogesne reprodukcija, didesniais nuostoliais, mažesniu produkcijos kiekiu, dažnesniu galvijų sergamumu bei didesniu somatinių ląstelių skaičiumi piene. Norėdami to išvengti, paprašykite veterinaro kritiškai įvertinti jūsų gyvulių poilsio vietą ir imkitės veiksmų nesklandumams šalinti.

Taip pat nepamirškite atkreipti dėmesį į oro kokybę bei temperatūrą. Žiemomis šąlančios, o vasaromis nuo tvankumos neturinčios kur slėptis karvės tikrai nesijaus patogiai.

Vandens ir ėdesio pasiekiamumas

Jeigu geriamojo vandens loviu dalinasi kelios karvės, gali nutikti taip, kad stipresnės bei vikresnės tvarto gyventojos nustums silpnesnes savo drauges, taip ne tik palikdamos jas be vandens, bet ir sukeldamos stresą. Norint to išvengti, geriamojo vandens lovį nuolat valykite ir pildykite šviežiu vandeniu bei pasirūpinkite, kad kiekviena karvė gautų progą atsigaivinti.

Nepamirškite ir ėdesio. Pasirūpinkite, kad karvės visuomet turėtų šviežio maisto ir grįžus iš melžimo aikštelės joms netektų laukti, kol galės numalšinti alkį.

Erdvės trūkumas

Atokiuose kaimuose gyvenantys žmonės dažnai net nenori pagalvoti apie triukšmingą miesto gyvenimą. Pasak jų, buvimas nuolat perpildytoje aplinkoje, nuolatinis skubėjimas, įvairūs garsai bei užterštumas yra tiesus kelias į streso kupiną gyvenimą, kuris nepatiktų ne tik užkietėjusiems ūkininkams, bet ir jų auginamoms karvėms. Tačiau galvijams nė nebūtina keltis į didmiesčius, kad pajaustų streso kupiną miesto gyvenimo ritmą. Jeigu jūsų ūkyje yra per mažai gultų, erdvės bei pastebite nuolatinę karvių kovą dėl ėdesio ar vandens, nenustebkite, kad pieno davėja atrodys vis nelaimingesnė.

Tinkamas kiekis gultų, erdvės užtikrinimas, kokybiškas pašaras bei vanduo padės karvei jaustis laimingesne, o sumažėjus streso rizikai, ji jus apdovanos didesniu kiekiu kokybiško pieno.

Parengta pagal: www.dairyherd.com