Kaip apsaugoti galvijus nuo vabzdžių?

kaip apsaugoti galvijus nuo vabzdziu

Išvedus gyvulius ganytis susiduriama su problema – gyvulius kankinančiais skraidančiais vabzdžiais, erkėmis. Kaip apsaugoti gyvulius nuo puolančių vabzdžių pasakoja Žemės ūkio rūmų Žemės ūkio technologijų skyriaus vedėjo pavaduotojas gyvulninkystei dr. Arūnas Rutkauskas .

Reikėtų žinoti ne tik apie apsaugos priemones, bet ir apie pavojus, tykančius kartu su šiais vabzdžiais. Kiekvienas galvijų laikytojas žino apie inkštirus. Veterinarijos specialistai šį susirgimą vadina hipodermoze, nes sukėlėjas – gyliai (Hypoderma bovis), kurių lervos ir žaloja galviją. Lietuvoje gyliai daugiausiai skraido birželio–rugpjūčio mėnesiais, kai būna daugiausia saulėtų dienų. Smarkiai užsikrėtusio galvijo nugara būna labai gumbuota. Ant nugaros ir juosmens gali būti net iki 100 susiformavusių inkštirų. Apvaisintos gylių patelės birželio viduryje ir liepos pradžioje būna aktyviausios ir šiuo laikotarpiu padeda iki 800 baltų kiaušinėlių, kuriuos priklijuoja ant galvijų plaukų, o po kelių dienų žūva. Iš kiaušinėlių per 3–5 dienas išsirita lervos, kurios prasiskverbia pro odą arba plaukų folikulus ir migruoja į raumenis. Lapkričio mėnesį lervos patenka į stuburo kanalo audinius ir ten toliau vystosi bei žiemoja. Kovo mėnesį jos migruoja į poodinį audinį nugaros srityje, todėl po oda susiformuoja nedideli guzeliai. Tada lervos odoje pragraužia skylutes, pro kurias gegužės–birželio mėnesiais išlenda, nukrenta ant žemės ir išsivysto suaugę vabzdžiai.

Vis dėlto ne mažiau bėdų padaro tvarto musės, uodai ir mašalai. Daugelis naudoja įvairius insekticidus (priemones vabzdžiams naikinti) arba repelentus (atbaidančias priemones). Neretai gyvulių laikytojai renkasi pigiausias priemones, pavyzdžiui, preparatą „Neostomosan“ (jis būna 5 ml tamsaus stiklo ampulėse). Paprastai preparatas skiedžiamas vandeniu, santykiu 1:200 ir apipurškiama galvijo nugara bei šonai. Akcentuotina, kad šis būdas trumpalaikis.

Ilgiau veikia transdermaliniai preparatai, ant gyvulio nugaros užpilami preparatai, pavyzdžiui: „Bayofly“, „Ezepour“. Atsižvelgiant į sudedamąsias preparato dalis, pavyzdžiui, „Bayofly“, vienam gyvuliui, sveriančiam 500 kg, reikėtų naudoti 10 ml. Nustatytą kiekį reikia užpilti ant galvijo nugaros, išilgai vidurio linijos, pradedant mentėmis ir baigiant uodegos pagrindu. Šis preparatas veikia 4–6 savaites, išlaukos periodas dėl pieno nenumatytas.

Kaip ilgesnio veikimo vabzdžius atbaidančias priemones galima naudoti insekticidinius ausų įsagus „Flectron“, kurie įsegami į gyvulių ausis ir veikia iki 5 mėnesių. Kiekvieno vabzdžių skraidymo sezono pabaigoje arba prieš gyvulį skerdžiant įsagus iš ausų reikia išimti, žirklėmis užapvalintais galais nukerpant laikiklio kaklelį už ausies. Kito sezono metu į likusią skylę galima segti naują įsagą.

Šiltuoju metų laikotarpiu reikėtų vengti ne tik skraidančių vabzdžių, bet ir kitų parazitų. Erkių populiacijos kai kuriuose Lietuvos regionuose itin didelės. Svarbu tai, kad jos platina babeziozę. Tai ganyklinių erkių pernešama, kraujo raudonuosius kūnelius pažeidžianti liga, kurią sukelia Babesia rūšies pirmuonys. Babeziozei būdingas sezoniškumas, ji pasireiškia tada, kai ganyklinių erkių aktyvumas padidėjęs, t. y. pavasarį ir rudenį. Daugiausia erkių būna aukštoje žolėje ir krūmuose, jos užšoka ant besiganančio gyvulio. Užsikrėtusios erkės seilių liaukose gausu Babesia pirmuonių. Tokiai erkei įsisiurbus, parazitai patenka į gyvūno kraują, infekuoja eritrocitus (raudonuosius kraujo kūnelius), ten bręsta, dauginasi ir juos ardo. Inkubacinis periodas – laikas nuo užsikrėtimo iki ligos simptomų pasireiškimo – trunka nuo 10 dienų iki 3 savaičių. Stebint galvijus ganyklose reikėtų atkreipti dėmesį į jų šlapimą. Yrant eritrocitams, šlapimas būna rausvas, gyvulys tampa vangesnis, atsilieka nuo bandos. Pastebėjus šių požymių, patartina nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją, kad pirmoji pagalba būtų suteikta laiku. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad šia liga serga ne tik galvijai, bet ir arkliai, šunys.

Išleidus gyvulius į ganyklas, jie gali užsikrėsti helmintais, tačiau ganiavos sezono pradžia – tinkamas laikas kovoti su šiais parazitais. Tam galima naudoti užpilamąjį tirpalą „Eprizero“, kurio dozė – 1 ml 10 kg kūno svorio, tad jei gyvulys sveria 500 kg, reikėtų 50 ml tirpalo.

Kovos su vabzdžiais priemonės kainuoja, tačiau jų poveikis atperka išlaidas: gyvulys geriau jaučiasi, o savininkas gauna daugiau produkcijos ir išleidžia mažiau pinigų susirgimams gydyti.

Parengta pagal valstietis.lt informaciją.

Dalinkis:

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *