Pieno ūkio naujienos Straipsniai

Kaip Kanados ūkininkas didina ūkio efektyvumą

tim-mayLietuvoje vyrauja smulkūs ir vidutiniai šeimos pieno ūkiai, jie pagamina didžiąją dalį rinkai teikiamos pieno produkcijos, tačiau jiems šiuo metu, kai pieno supirkimo kainos yra rekordiškai mažos, yra sunkiausia išsilaikyti rinkoje. Sumaištis dėl žemų pieno kainų yra visame pasaulyje, tačiau kai kurie ūkininkai į ateitį žiūri optimistiškai ir tiki, kad netgi esant tokiai situacijai reikia nenuleisti rankų. Dabar pats laikas ūkio efektyvumo didinimui.

Tim May, vidutinio dydžio pieno ūkio savininkas, gyvenantis Kanadoje, dalinasi keletu gyvenimiškų patarimų, kaip mažomis išlaidomis bandą galima padaryti efektyvesnę, o ūkį konkurencingesnį.

Mano tvartas pastatytas 1960 metais, talpina 43 galvijus, laimei jis turi didelius ir erdvius gardus karvėms. Šiuo metu nenoriu plėsti bandos ir daryti kitų didelių investicijų savo pieno ūkyje, tačiau taip pat nenoriu stovėti vietoje – siekiu būti pažangesnis. Progresuoti kaip ūkininkui, nebūtinai reiškia didinti ūkį, auginti daugiau galvijų, įsigyti naujos įrangos. Tiesą sakant, terminas progresuoti yra apibrėžiamas kaip „daryti pažangą, tobulėti, palaipsniui stiprėti“.

Pirmiausia, norėdami stiprėti, galime kooperuotis su kaimynais, skolintis ar nuomotis įrangą, nebūtina ją įsigyti ir išleisti daug pinigų. Tai vadinama laimėjimo-laimėjimo (win-win) principas, kai laimi abi pusės. Mes su kaimynais kooperuojamės jau 45 metus ir dalinamės daugybe įrangos: galingu traktoriumi, sėjamąja, puspriekabe grūdams, ruloniniu presu, taip pat padedame vienas kitam savo darbu.

Taip pat įmanoma taikyti šią logiką perkant sėklą. Susitarus su kaimynais, galima sujungti sėklos pirkimo užsakymą ir gauti didesnes nuolaidas iš pardavėjo. Taip, pirmiausia reikia sukurti gerus, nuoširdžius santykius su kaimynais, nelaikyti jų konkurentais, o vertinti kaip bendraminčius, kurti abipusiai naudingus ryšius. Tai nėra lengva, bet norint viskas įmanoma. Tiesiog reikia pakeisti požiūrį.

Dažnai taip jau nutinka gyvenime, kad įranga sugenda būtent tada, kai jos labiausiai reikia, pavyzdžiui prieš derliaus nuėmimą. Tokių nemalonių nutikimų gali padėti išvengti prevencinė įrangos priežiūra. Tarkim aš vedu žurnalą, kuriame žymiuosi, kada paskutinį kartą atlikta techninė apžiūra, keisti tepalai, kada reikia tvarkyti siloso tranšėjas ar valyti grūdų sandėlius. Įrangą geriausia tvarkyti ne sezono metu, nes sezono metu sugesti viduryje lauko yra gerokai brangiau. Didelis privalumas, kai techninę apžiūrą, pagrindinius suvirinimo ir elektros remonto darbus gali pasidaryti savo jėgomis.

Tas pats su karvėmis. Skirkite laiko ir lėšų sudarant tinkamus karvių racionus, nes taip išvengsite brangiai kainuojančių medžiagų apykaitos problemų šviežiapienėms karvėms. Paprasti dalykai, pavyzdžiui, periodinis karvių nagų apipjaustymas, skiepai, užtrūkusių karvių šėrimas tinkamais papildais yra gana pigios priemonės, padedančios išlaikyti karves sveikas ir išvengti veterinarijos gydytojo vizito. Ypatingą dėmesį skirkite savo veršeliams. Jei veršelis gaus krekenas tinkamos kokybės, reikiama kiekį ir tinkamu laiku, jis išaugs į sveiką ir pieningą karvę.

Kad jūs turite senus tvartus ar mažą bandą dar nereiškia, kad negalite pasinaudoti keletu darbo jėgą taupančių dalykėlių. Vienas iš geriausių dalykų, kurį aš įsigijau, tai nedidelis elektroninis pašarų maišytuvas. Mano bandos dydis nesikeitė ir šėrimo laikas liko tas pats, tačiau primilžis dėl geresnio pašarų paruošimo išaugo. Kita artimiausia investicija – tai vėdinimo sistemos sutvarkymas, kad karvių produkcija karštais vasaros mėnesiais nemažėtų.

Vienas iš pigiausių ir paprasčiausių dalykų į kuriuos reikia investuoti yra savišvieta: nuolatinis domėjimasis rinkos naujovėmis, moksliniais tyrimais, dalyvavimas seminaruose, lauko dienose ir kitokiuose mokymuose. Mokytis iš kitų patirties galite skaitydami internetinius portalus. Išlįsti iš fermos, bendrauti su ta pačia veikla užsiimančiais žmonėmis, dalyvauti parodose bei kituose renginiuose yra ne mažiau naudinga.

Taigi, yra daug mažų efektyvių dalykų, kuriuos galime atlikti savo ūkio naudai. Svarbu ne būti didesniu, bet dirbti efektyviau ir patogiau, kad ši veikla teiktų pasitenkinimą. O meilė auginamiems galvijams yra visų svarbiausia.

Parengta pagal http://www.progressivedairycanada.com