Pieno ūkio efektyvumas. JAV ūkio patirtis

pieno-ūkis-išnaudoja-visas-galimybes-300x187

Kiekvienas ūkis siekia, kad vykdoma veikla atneštų pelno. Todėl kviečiame paskaityti Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Fair Oaks pieno ūkio efektyvumo siekio rezultatą. Fair Oaks ūkis išnaudoja visą karvių teikiamą „produkciją“, to pasekoje, visą reikalingą energiją gauna iš atsinaujinančių degalų, išskiriamų iš karvių mėšlo.

Garis Corbett, Fair Oaks pieno ukio vadovas, teigia: „Mes naudojame tai, ką daugelis vadina aplinkos teršalais, tai yra karvių mėšlą. Mes kuriame naują energijos šaltinį visai JAV, dėl ko esame labai patenkinti“.

Šiame pieno ukyje laikoma kiek daugiau nei 36 tūkstančiai karvių, kurių pienu aprūpinama visa JAV centrinė dalis. Ir vis dėlto, įspūdingiausia yra ne tai, kiek pieno pagaminama ūkyje, o tai – jog ukis taiko naujausias technologijas. Neseniai šis pieno ūkis investavo 19 milijonų JAV dolerių (daugiau kaip 48 mln. litų) į įrenginį, kuris niekuo nepagerina žemės ūkio gamybos, o tiesiog konvertuoja karvės mėšlą į suspaustas gamtines dujas (CNG).

Mark Stoermann, transporto logistikos įmonės vadovas, aiškina, kaip įrenginys veikia: „Mes paimame du produktus – pieną ir mėšlą, abu produktai gaunami iš karvės. Mėšlas į įrenginį patenka iš tvartų, kad įrenginio pagalba išskirtos dujos leistų pieną paskirstyti po visą centrinę JAV.“

Naujoji technologija ūkyje naudojama tris kartus per dieną, kuomet karvės keliauja į vieną iš 11 melžimo aikštelių. Tuomet iš tvartų mėšlas siurbiamas į įrenginį, kur yra šildomas. Mikrobų pagalba išsiskiria dujos, kurios kyla į viršų – į atsinaujinančių gamtos dujų talpyklą (tai atvaizduoja paveikslas žemiau). Likusios mėšlo atliekos pakartotinai naudojamos kaip trąša.

„Tos pačios bakterijos, tie patys fermentai, kurie yra karvės žarnyne, padeda iš mėšlo išskirti dujas, – teigia M.Stoermann. – Po dujų išskyrimo visas likęs skystis puiki trąša. O trąšas, kaip žinoma, pieno ūkiai naudoja išauginant grūdines kultūras, pašarus karvėms.“

Fair Oaks šiuo metu pagaminama 2 milijonai galonų CNG degalų kasmet, kurie naudojami ūkyje pagaminto pieno transportavimui. „Tai idealus pieno ūkio veiklos ciklas, dėl kurio nelieka atliekų“, – teigė pieno ūkio vadovas G.Corbett.

„Tvarus žemės ūkis mūsų ūkininkavimo siekis“, – sakė pieno ūkio savininkas. – Norint, kad ūkis išgyventų dvidešimt pirmame amžiuje būtinas tvarumas, kūrybiškumas, technologijos, inovacijos. Tai mums garantuos saugų rytojų.“

Tikimasi, kad ūkiai visose JAV turės tvarią CNG gamybos praktikos sėkmę, taip mažinant gamtinių išteklių vartojimą bei taršą.

Parengta pagal aljazeera.com informaciją.

Dalinkis:

Susiję straipsniai

Comments are closed.