Pieno ūkio naujienos

Lazeris – alternatyva medikamentams

Cow_horned_portrait

Prognozuojama, kad artimiausiu laiku medikamentų kaina gali pakilti 15 proc. ir daugiau. Gyvulių augintojai nerimauja, kad dėl pabrangusių medikamentų gali žymiai padidėti gyvulininkystės produktų gamybos kaštai. Dėl gyvulių sveikatos problemų šalies ūkiai patiria daug nuostolių. Tyrimais nustatyta, kad iš vieno mastitu sergančio tešmens ketvirčio per laktaciją primelžiama apie 725 kg mažiau pieno negu iš tos pačios karvės nepažeisto tešmens ketvirčio. Somatinių ląstelių skaičius padidėja 100 tūkst./ml. Jų skaičiui viršijant 200 tūkst./ml., pieno primilžiai sumažėja 2,5 proc., o jeigu somatinių ląstelių skaičius siekia 600 tūkst./ml., primilžis bus mažesnis 10 proc.

Mastitai – didelė pieno ūkių problema

Šalies pieno ūkiai dėl mastitų turi nemažai problemų. Pagal kontroliuojamų karvių bandų produktyvumo 2006 – 2007 metų apyskaitos duomenis, kontroliuojamose bandose karvės, kurių piene somatinių ląstelių kiekis svyruoja nuo 501 tūkst. iki 1 mln., sudarė 12,5 proc., o kurių viršija 1 mln./ml. – 14,6 proc. Tai reiškia, kad didelė dalis karvių turi problemų dėl mastito.

Karvių bandose yra reprodukcijos, virškinimo trakto, galūnių ir kitų sveikatos sutrikimų, kurie negydant neišnyks. Be to, visame pasaulyje didelis dėmesys skiriamas žmonių mitybai. Tyrimais įrodyta, kad širdies ir kraujagyslių ligų, vėžio ir kitų ligų, pavojingų žmonių sveikatai ir gyvybei, priežastis dažniausiai būna netinkama žmonių mityba, nesaugūs maisto produktai, užteršti augalų apsaugos priemonėmis, antibiotikais, sulfanilamidais, nitrofuranais bei kitais cheminiais preparatais. Žmonės vartoja daug gyvūninės kilmės maisto – pieno ir jo produktų, mėsos ir jos gaminių, todėl nuo šių produktų kokybės labai priklauso maisto kokybė bei žmonių sveikata.

Gyvūnų gydymas antibiotikais, sulfanilamidiniais ir kitais cheminiais preparatais yra efektyvus, tačiau jie turi pašalinį poveikį gyvūnų sveikatai, imuninei sistemai, užkrečia pieną, mėsą ir jų produktus. Mokslininkai ieško saugesnių gyvūnų gydymo bei profilaktikos būdų. Profilaktikai ir gydymui naudojami fitobiotikai, probiotikai, prebiotikai yra saugesni nei cheminiai vaistai, tačiau jie ne visada efektyvūs.

Vaistus keičia lazeris

Praėjusio šimtmečio pabaigoje kai kuriose šalyse (Japonija, JAV, ES, Rusija ir kt.) gyvūnams gydyti ir profilaktikai pradėta naudoti lazerio technologija. Tai nauja ir unikali priemonė, pakeičianti vaistus. Lazeris sėkmingai taikomas chirurginėms, kvėpavimo takų, virškinimo trakto, širdies ir kraujagyslių, ginekologinėms ligoms gydyti. Sėkmingai gydomi uždegiminiai susirgimai (mastitas, metritas ir kt.). Gydymo trukmė priklauso nuo ligos. Paprastai pakanka 1-5 min. Trunkančių 2-4 seansų. Jei reikia, seanso trukmė gali būti ilgesnė – 10-15 min., o gydymas gali tęstis iki 12 dienų. Taikant lazerio terapiją gyvuliai pasveiksta greičiau nei gydant vaistais. Gydymas lazeriu yra greitas, pigus ir labai efektyvus (85-95 proc.). Be to, lazeriu gydyti gyvuliai sparčiau atgauna jėgas, greičiau atsistato jų produktyvumas. Pienas ir mėsa neužteršiami medikamentais, patiriama mažiau nuostolių.

Gera profilaktinė priemonė

Lazerio terapija yra puiki priemonė susirgimams išvengti. Tam tikslui lazeris naudojamas profilaktiškai. Lazeriu rekomenduojama apdoroti:

  • melžiamas karves;
  • užtrūkusias karves;
  • paršavedes prieš ir po apsiparšiavimo;
  • paršelių lizdus;
  • galvijų prieauglį;
  • kumeles;
  • arklių prieauglį.

Tyrimais nustatyta, kad apdorojant sveikas karves profilaktiškai, padidėja jų produktyvumas, pagerėja pieno sudėties ir kokybės rodikliai. Pavyzdžiui, Italijoje 2003 m. atliktų tyrimų duomenimis, karvių, profilaktiškai apdorotų lazeriu kartą per savaitę po 1 min., piene baltymų koncentracija padidėjo 5-8 proc., o somatinių ląstelių skaičius sumažėjo iki normos ribos. Kitų tyrimų duomenimis, apdorojant karves lazeriu profilaktiškai kartą per savaitę arba du kartus per mėnesį, pieno primilžiai padidėja apie 15 proc., pagerėja pieno sudėties ir kokybės rodikliai, sumažėja pašarų sąnaudos (15-20 proc.).

Konsultavimo tarnybos specialistai lazerio terapiją gyvulininkystėje pradėjo taikyti 2006 metais. Tarnybos parodomųjų bandymų tinklo ūkiuose atlikti bandymai. Lazerio terapija buvo efektyvi klinikinio ir slapto mastito, pogimdyminės parezės, tešmens absceso, edemos, furunkuliozės, žaizdų, didžiojo prieskrandžio išputimo, ketozės, laikino nevaisingumo, paršavedžių MMA sindromo ir kitų ligų gydymui (lentelė). Tyrimų metu profilaktiškai apdorojant lazeriu melžiamas karves, piene padidėjo riebalų koncentracija (6 proc.), baltymų koncentracija (10 proc.), sumažėjo somatinių ląstelių skaičius iki normos ribos.

Bandymų metu lazerio technologija buvo efektyvi ir pigi įvairių ligų gydymo priemonė. Tiriamuoju laikotarpiu lazerio terapija turėjo teigiamos įtakos gyvulių sveikatai, reprodukcijai, karvių produktyvumui, pieno sudėties ir kokybės bei ekonominiams rodikliams.

Lazerio technologijos efektyvumas

Siekiant išvengti mastito ir nuostolių, lazeriu reikėtų profilaktiškai apdoroti sveikas karves laktacijos ir užtrūkimo laikotarpiu. Jeigu mastitu sergančios karvės po vieno gydymo kurso nepasveiksta, po savaitės reikia gydymą kartoti. Taip reikia daryti tol, kol gyvuliai visiškai pasveiksta. Be to, reikia pašalinti ligos priežastis. Taip pat rekomenduojama profilaktiškai apdoroti lazeriu ir galvijų prieauglį.

Daugiau straipsnių apie pieno ūkio valdymą rasite čia.

© VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba, 2013 m.
Dr. Edmundas Paulauskas,
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės specialistas.