Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos konferencijoje – ekologiškų ūkių perspektyvos

Lietuvos ekologinių ūkių asociacija (LEŪA) savaitgalį Ukmergės rajone, Taujėnų dvare, organizavo tarptautinę konferenciją, kurioje aptarė ekologinių ūkių konkurencingumo didinimo galimybes, susipažino su užsienio partnerių patirtimi bei gvildeno kitas aktualias temas.

LEŪA pirmininkas Saulius Daniulis akcentavo, jog superkant ekologiškus grūdus už toną mokama vos 10 proc. didesnė kaina, o prekybos centruose ekologiška duona vos ne dvigubai brangesnė už įprastą. Pasak LEŪA pirmininko, už ekologišką produkciją Lietuvos supirkėjai siūlo labai mažą kainą, kuri net nepadengia savikainos. Todėl beveik visi ekologiškai užauginti grūdai eksportuojami. Taip pat paminėjo, kad 2007–2013 m. sumažėjusi parama ekologiniams ūkiams skatina daugelį ūkininkų atsisakyti šios veiklos.

LEŪA valdybos narys Nikolajus Dubnikovas, kalbėdamas apie mėsinę galvijininkystę, pristatė jos naudą ekologiniams ūkiams: išsprendžiamos su organinėmis trąšomis susijusios problemos, taikoma įvairi sėjomaina, bei gaunamas 10 proc. didesnis pelnas eksportuojant ekologišką mėsą. Taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad mokamos 438 Lt už ha dydžio tiesioginės išmokos už daugiametes pievas ir nereikalaujama pateikti pagamintos produkcijos realizavimo dokumentų, kai ūkyje yra 1 sutartinis gyvulys (1 karvė), 3 ha daugiametės pievos. Neturint gyvulių, už daugiametes pievas tiesioginės išmokos nemokamos, todėl skatina auginti mėsinius galvijus. Taip pat LEŪA valdybos narys sakė, kad mėsinius galvijus auginti skatina ir didėjanti mėsos supirkimo kaina, ekologiškai užauginti galvijai jau eksportuojami į Šveicariją.

Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos narys, kooperatyvo „Eko tikslas“ pirmininkas Mindaugas Petkevičius pristatė veiklą, kuri vykdoma Kauno, Ukmergės, Rokiškio, Biržų, Kupiškio, Utenos, Anykščių, Molėtų rajonuose. Jis pabrėžė, kad ekologiško pieno pardavimai kiekvienais metais didėja – 2012 m. pieno parduota 30 proc. daugiau nei 2011 m. Ekologiško pieno prekyba iš 13 pieno aparatų šiuo metu vykdoma tik Kauno prekybos centruose, per mėnesį parduodama apie 13 t ekologiško pieno. Jei būtų paklausa, ekologiškas pienas galėtų būti tiekiamas mokymo įstaigoms, ligoninėms ir kitoms įstaigoms.

Parengta pagal Valstietis.lt informaciją.

Susiję straipsniai

Comments are closed.