Pieno ūkio naujienos

Mastitas labiausiai bijo švaros

kokybiška karvių fotoDėl karvių pieno liaukos uždegimo visame pasaulyje pieno ūkiai patiria daug nuostolių. Todėl ūkininkai turi užkirsti kelią šiai ligai.  Pasak Ukmergės rajono Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vyriausiosios veterinarijos gydytojos inspektorės Danutės Užkurėlytės, gydant sergančias karves išeikvojama daug laiko, išleidžiama nemažai pinigų.

Būtina kontrolė

Ukmergės rajono VMVT vyriausioji veterinarijos gydytoja inspektorė D.Užkurėlytė pieno ūkio šeimininkams patarė pieno kokybe rūpintis jau tada, kai jį priduoda. „Būtina stebėti pieno mėginių ėmimą, analizuoti kiekvieną įrašą pieno supirkimo ir priskaitymo knygelėje, pieno tyrimų rezultatus. Ūkininkas privalo įsiklausyti į pieno supirkėjų įspėjimus apie pablogėjusius pieno rodiklius“, – sakė vyriausioji veterinarijos gydytoja inspektorė. Pieno ūkio šeimininkai galvijų sveikata turėtų susirūpinti iš VMVT gavę pranešimą apie padidėjusį somatinių ląstelių skaičių (SLS) piene. D.Užkurėlytė ūkininkams priminė, kad jei somatinių ląstelių yra daugiau kaip 200 tūkst./cm³, mažėja pieno gamyba, pakinta pieno organoleptinės savybės, pakinta pieno užšalimo temperatūra, – būtina tirti karves dėl slapto mastito. Jo tyrimus rekomenduojama atlikti kas mėnesį ir visais atvejais, kai tyrimų atsakymas – SLS 200 tūkst./cm³ ir daugiau, kai pastebimi pirmų čiurkšlių pakitimai. Kiekvieno tyrimo duomenis būtina registruoti.

„Rekomenduočiau vertinti pirmas čiurkšles dar neparuošus tešmens melžimui, kad būtų įsitikinta, ar piene nėra pakitimų. Pastebėjus pirmų čiurkšlių pakitimus, karvę reikia melžti paskutinę. Kad mastito sukėlėjas bandoje neišplistų, reikia laiku pradėti gydymą“, – aiškino Ukmergės rajono VMVT vyriausioji veterinarijos gydytoja inspektorė. Labai svarbu kiekvieną pastebėtą pakitimą registruoti karvės „dienoraštyje“. Tai – pigiausia ir veiksmingiausia mastito profilaktikos priemonė, nes iškvietus gydytoją galima suteikti išsamią informaciją apie pakitimus. „Gydymą, vaistus ir išlaukos laiką turi rekomenduoti gydytojas“, – sakė D.Užkurėlytė. Gydomų karvių pienu negalima girdyti prieauglio. Pienas turi būti sunaikintas. Ūkininkas privalo tvarkyti netinkamo pieno apskaitą.

Mitybos subalansavimas ir higiena

Pasak Ukmergės rajono VMVT vyriausiosios veterinarijos gydytojos inspektorės, jei karvė nenoriai ėda, o pieno riebumas ir baltymingumas mažėja, kinta pieno užšalimo temperatūra, reikia rimtai susirūpinti, ar tinkamai subalansuotas karvių racionas. Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos konsultantas dr. Edmundas Paulauskas sakė, kad natūralus gyvulio pasipriešinimas mastitui priklauso nuo bandos mitybos – labiausiai nuo racione esančių vitamino E ir mikroelemento seleno. Vitaminas E ir selenas stiprina leukocitų antibakterinę veiklą, antibiotikų pernešimą iš kraujo į tešmenį, mažina uždegimo procesus tešmens audiniuose. Tyrimais nustatyta, kad padidinus racione vitamino E ir seleno kiekį, klinikinio mastito atvejų ankstyvosios laktacijos stadijoje sumažėja iki 57 proc., vėlesnės laktacijos perioduose – apie 32 proc. Svarbu, kad minėtų medžiagų kiekis neviršytų nustatytos normos. Suaugusiai karvei rekomenduojamos tokios vitaminų ir mikroelementų normos: vitamino A – 100–150 tūkst. tarptautinių vienetų (TV), vitamino E laktuojančioms karvėms – 400–800 TV, užtrūkusioms – 1200 TV; seleno 6 mg, vario 200–250 mg ir cinko 900–1200 mg. D.Užkurėlytė pridūrė, kad didėjant bendram bakteriniam užterštumui, būtina peržiūrėti visas tešmens paruošimo, higienos, įrangos priežiūros ir pieno laikymo sąlygas. Ligos galima išvengti laikantis melžimo proceso higienos. Melžėja privalo švariai ir sausai nuvalyti spenius ir laikytis asmens higienos.

Kiekvienai karvei būtina skirti atskiras švarias pašluostes arba vienkartines pašluostes. „Nesilaikant higienos reikalavimų mastito užkratas gali būti pernešamas nuo vienos karvės kitai. Nesureguliuoti melžimo aparatai gali veikti spenio galą mechaniškai arba stumti pieno lašelius atgal į spenio kanalą, taip sudaromos palankios sąlygos mastitui vystytis. Aparatą būtina visada nuimti, kai išjungtas vakuumas, įsiklausyti, ar melžiant nesigirdi oro nutekėjimo“, – patarė Ukmergės rajono VMVT vyriausioji veterinarijos gydytoja inspektorė. D.Užkurėlytė sakė, kad po kiekvieno melžimo būtina dezinfekuoti karvių spenius. Taip sunaikinami mikroorganizmai spenio gale ir uždaro spenio kanalo sfinkterį. Dezinfekavimui rekomenduojama naudoti nedidelius indelius, kuriuose telpa viena dezinfekcinio tirpalo dozė, saugoti, kad į dezinfekuojamąjį skystį nepatektų mėšlo ar kitų nešvarumų.

Daug veiksmingų priemonių

Pasak Žemės ūkio rūmų Žemės ūkio technologijų skyriaus vedėjo pavaduotojo gyvulininkystei dr. Arūno Rutkausko, pagrindinis pieno ūkių sėkmingos veiklos garantas – nuolatinė mastitų kontrolė. Yra daug kovos su šia liga priemonių. Ūkininkai, norintys ne gydyti mastitą, bet jo išvengti, žinių gali pasisemti paskaitę W.Nelson Philpot ir Stephen C.Nickerson knygą „Kaip laimėti kovą prieš mastitą“.

„Knygoje pateikta ne tik karvės fiziologija ir poreikiai, bet ir priemonės, kaip apsaugoti bandą nuo mastito ir neleisti ligai plisti“, – sakė šios knygos lietuviško leidimo bendraautoris, Žemės ūkio rūmų Žemės ūkio technologijų skyriaus vedėjo pavaduotojas gyvulininkystei dr. A.Rutkauskas.

Pasak mokslininko, šios ligos plitimui įtakos turi ne tik gyvulių šėrimas, laikymas, melžimas, bet ir ūkininkavimo būdas bei kiti veiksniai. „Gyvulių sveikata priklauso nuo geros ūkio vadybos. Pieno ūkio šeimininkai turėtų subalansuoti šėrimą, karves šerti tik geros kokybės pašarais. Svarbu, kad tvartuose nebūtų drėgna ir šilta, nepūstų skersvėjai, t. y. kad nebūtų sąlygų bakterijoms daugintis. Melžti taip pat reikia tvarkingai“, – akcentavo dr. A.Rutkauskas.

Daugiau straipsnių apie pieno ūkio valdymą rasite čia.

valstietisLT