Namibija siekia Lietuvos žemės ūkio padėties

Žemės ūkio viceministrė Leokadija Počikovska susitiko su pirmą kartą Lietuvoje viešinčia Namibijos užsienio reikalų viceministro Hon. Peya Mushelenga vadovaujama delegacija.

Viceministrė L.Počikovska, pristatydama Lietuvos žemės ūkį, akcentavo, kad jis yra vienas svarbiausių Lietuvos ūkio sektorių, turintis ilgametes tradicijas. Šalies žemės ir maisto ūkis yra orientuotas į eksportą, kuris šiuo metu sudaro net ketvirtadalį viso Lietuvos eksporto. Lietuviška produkcija yra aukštos kokybės, atitinkanti ES tvarios gamybos metodų, augalų ir gyvūnų sveikatos bei gerovės, veterinarijos standartus. „Naujosios Vyriausybės programoje numatyta didinti žemės ūkio konkurencingumą ir įvairiapusę kaimo plėtrą, skatinti jaunus žmones likti kaime, didelį dėmesį skirti investicijoms į naujas technologijas“, – pasakojo L.Počikovska.

Viceministras Hon. Peya Mushelenga apgailestavo, kad nors ir apie pusę jų nedidelės šalies gyventojų pragyvenimui užsidirba žemės ūkyje, tačiau pasiekimais šioje srityje pasigirti jie negali. Dirbama žemė užima tik apie 1 proc. Namibijos teritorijos. Dėl nepakankamo kritulių kiekio šalyje pasėlių plotai menki. Svečias iš Afrikos pasakojo, kad Namibija labai daug žemės ūkio produkcijos importuoja, nors turi tikrai neblogus žemės ūkio paskirties žemės plotus. „Žinome, kad Lietuva yra daug pasiekusi žemės ūkio srityje, turi aukštos kvalifikacijos ekspertus, tad norėtume pasinaudoti Jūsų patirtimi ir žiniomis“, – sakė viceministras, atkreipęs dėmesį į tai, kad ir Namibija siekia išsaugoti jaunus žmones kaime. Viceministro teigimu, juos labai domina bulvių auginimas bei trąšų ir sulčių gamyba. Nors Namibijoje auginama daug vynuogių, tačiau jos neperdirbamos nei į vyną, nei į sultis, tiesiog paprasčiausiai eksportuojamos. Beje, Namibijos vynuogės, kurių derlius subręsta net gruodžio mėnesį, turi paklausą ir Lietuvoje.

Namibijos ambasadoriaus Lietuvos Respublikai Daniel R. Smith nuomone, dvi nedidelės šalys – Namibija ir Lietuva, kurios vienu metu atgavo nepriklausomybę (Lietuva – 1990 m. kovo 11 d., o Namibija – 1990 m. kovo 21 d.) – galėtų sėkmingai bendradarbiauti žemės ūkio srityje. „Pageidautina, kad šis bendradarbiavimas prasidėtų kuo greičiau. Jūsų ekspertai mums būtų labai naudingi“, – teigė Namibijos delegacijos narys.

Viceministrė L.Počikovska atkreipė dėmesį į tai, kad Žemės ūkio ministerija turi tarptautinių projektų įgyvendinimo patirties Afganistane, Turkijoje, Moldovoje, Gruzijoje, Serbijoje, Kosove ir kitose šalyse, tačiau pastebėjo, kad Afrikos žemyne projektai iki šiol nebuvo vykdyti. „Mes esame suinteresuoti plėtoti dvišalį bendradarbiavimą Jungtinių tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) rėmuose“, – teigė viceministrė. Kadangi Lietuva turi savo atašė FAO organizacijoje, Namibijos atstovams buvo pažadėta, kad pasitarus bus pateikti įvairūs bendradarbiavimo pasiūlymai.

Prekyba su Namibija užima labai nedidelę Lietuvos užsienio prekybos žemės ūkio ir maisto produktais dalį. 2009–2010 ir 2012 metais buvo tik importuota, o 2011 m. jokia prekyba su Namibija nevyko. 2012 m. importas iš Namibijos siekė 172,9 tūkst. eurų, beveik visą jį sudarė vynuogės. 2012 m. Lietuvos eksportas (žvejybos tinklai, mediena) į Namibiją sudarė 0,36 mln. eurų.

Parengta pagal Valstietis.lt informaciją.

Susiję straipsniai

Comments are closed.