Žemės ūkio technikos paruošimas žiemai

tractorMašinų techninė priežiūra – tai darbų kompleksas, kuriais siekiama išlaikyti pagal paskirtį naudojamo, laikomo arba transportuojamo gaminio darbingumą ar tvarkingumą. Tvarkinga ir prižiūrėta ūkio technika – mažesnės remonto sąnaudos ir mažiau prastovų atliekant sezoninius darbus.

Kiekvienas ūkininkas ar technikos eksploatuotojas nori, kad technika veiktų be gedimų. Eksploatuojant žemės ūkio techniką, labai svarbus techninės priežiūros periodiškumas ir darbai. Kai kuriuos techninės priežiūros darbus būtina atlikti laiku, o kai kurie atliekami pagal poreikį – pašalinami smulkūs gedimai.

Laiku atliekant žemės ūkio mašinų priežiūros darbus, didinama mašinų techninė parengtis, mažinamos išlaidos, skirtos remontui, ilginamas tarpremontinis išdirbis, mažinamos degalų ir tepalų bei bendrosios eksploatacines sąnaudos.

Žemės ūkio mašinų priežiūros periodiškumas nustatomas pagal pasiriktą parametrą. Pavyzdžiui, pagal atlikto darbo apimtį, sunaudotų degalų kiekį, išdirbtų hektarų skaičių, savaeigių mašinų – moto valandų skaičių, sunkvežimių – nuvažiuotų kilometrų skaičių.

Periodinė patikra

Ruošiant savaeiges mašinas žiemai, atliekama periodinė patikra. Patikrinamas aušinimo skysčio lygis. Jei naudojamas antifrizas, naudojant vandenį, baigus darbą iš savaeigės technikos variklio jis turį būti išleidžiamas, kad nebūtų sugadintas variklio blokas, cilindrų galvutės. Taip pat svarbu patikrinti variklio alyvos lygį karteryje, pakeisti degalų, oro, kondicionieriaus filtrus. Būtina vasarinius degalus pakeisti žieminiais, įvertinti oro slėgį padangose, įtempti generatoriaus dirželį. Rekomenduojama patikrinti akumuliatorių baterijų įtampą. Jei baterija aptarnaujama, reikia įvertinti elektrolito tankį – žiemą jis turi būti didesnis.

Kombainų paruošimas žiemai

Javų kombainų paruošimas žiemai – daug sudėtingesnis. Po javapjūtės būtina nuo kombaino nuplauti dulkes, nuo variklio – pelus. Taip pat reikia nuplauti radiatorių, kuliamosios dangtį, prietaisų skydą.

Nepamirškite apžiūrėti, ar neteka degalai, alyva, aušinimo ir stabdžių skysčiai. Jei stabdžiai pneumatiniai, iš resyverio išleiskite susidariusį kondensatą.

Ruošiant kombainą žiemai, geriausia užvesti variklį, įjungti kuliamosios mechanizmą ir leisti suktis maksimaliais sūkiais be apkrovos. Taip iš kuliamosios mechanizmo bus pašalinti pelų ir šiaudų likučiai, tuo pačiu galėsite įvertinti guoliaviečių, skriemulių, diržinių, grandininių pavarų būklę.

Šiuos darbus atlikti gali padėti lazerinis termometras. Pamatavę guoliavietes, pamatysite, ar pakilusi temperatūra, galėsite spręsti, ar nestringa guolis. Tai atlikę, išvengsite savaiminio kombaino užsidegimo sezono metu.

Būtina grandinines pavaras sutepti plastiniais tepalais ir specialiomis priemonėmis, atleisti diržinių pavarų tempimo skriemulius. Jei kombainas laikomas ne garaže ar po stogu, reikia bunkerį uždengti brezentu arba tentu, kad būtų kuo mažesnis kritulių poveikis.

Sakoma, kaip pasiklosi, taip išsimiegosi. Ši patarlė tinka kalbant ir apie žemės ūkio technikos paruošimą žiemai. Apžiūros metu radę gedimų, juos pašalinkite. Tuomet, atėjus naujam sezonui, galėsite kibti į darbus, išvengdami prastovų ir nepatirdami netikėtų remonto išlaidų.

Artūras Katinas, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos inžinerijos specialistas

Agroakademija

Dalinkis:

Susiję straipsniai

Comments are closed.