Nauja strategija – modernūs melžimo robotai

DP_fermų įranga1DP_fermų įranga2

Laikmečio iššūkiai verčia siekti geresnio pieno gamybos efektyvumo. Tenka spręsti ir kvalifikuotos darbo jėgos trūkumo problemą šalies žemės ūkyje. Kompleksinius sprendimus Lietuvos pieno ūkiams siūlanti bendrovė „Dotnuvos projektai“ šalies rinkai pristatė naujovišką ir karvėms itin draugišką „BouMatic Robotics“ melžimo įrangą.

Sprendimus diktuoja laikmetis

„BouMatic Robotics“ – tai olandų kompanijos sukurti robotai, viena pažangiausių karvių melžimo technologijų. Išskirtinė jų ypatybė, kad melžimo robotas tešmenį pasiekia karvei iš užpakalio pusės. Tarp užpakalinių gyvulio kojų prijungiama melžimo įranga yra naujiena šalies gyvulių augintojams.

„Matome situaciją rinkoje ir puikiai suprantame, kad mūsų pasiūlymas šalies ūkiams atrodo gana drąsus. Vis dėlto esame tikri, kad pieno rinka stabilizuosis. Visame pasaulyje pieno suvartojama vis daugiau, pieno ir jo produktų populiarumas Lietuvoje nemažėja. Manome, kad Lietuvoje pieno kaina dabar pasiekusi žemiausią ribą ir netrukus pradės kilti”, – teigia bendrovės „Dotnuvos projektai“ projektų vadovas Dalius Aksenavičius.

Vis dėlto, pasak D. Aksenavičiaus, norint įveikti konkurencijos iššūkius, reikės ryžtis strateginiams sprendimams. Tai skatina ir pieno kvotos panaikinimas Europoje. Teks didinti pienininkystės ūkių našumą, mažinti sąnaudas. Pieno ūkiai privalės spręsti ir kvalifikuotos darbo jėgos trūkumo problemą. Be to, teks daugiau dėmesio skirti gyvulių gerovei, sveikatingumui, maisto saugai.

Melžimo robotų Europoje daugėja

Anot „Dotnuvos projektų“ atstovo, karvių melžimo robotai tampa vis populiaresni Europos ūkiuose. Skandinavijos šalių ir Vokietijos pienininkystės ūkiuose iš visų investicijų į melžimo įrangą 50 proc. tenka melžimo robotams. Olandijoje ši dalis sudaro net 70 proc. Tai daryti skatina visoje Europoje brangstanti darbo jėga ir kvalifikuotų specialistų trūkumas.

„Nemažai gyvulininkystės ūkių mūsų šalyje dar nėra automatizuoti, todėl manome, kad dabar pats laikas pasiūlyti rinkai modernią įrangą. Užsienio šalių patirtis patvirtina, kad daugiausia galimybių efektyviai ūkininkauti suteikia robotizuotas melžimas. Įvertinę melžimo robotų asortimentą rinkoje, nusprendėme lietuviams ūkininkams pasiūlyti „BouMatic Robotics“, – aiškina D. Aksenavičius.

Anot „Dotnuvos projektų“ atstovo, ši Olandijos kompanija yra vienintelis gamintojas rinkoje siūlantis tokį naujovišką melžimo būdą. Jo privalumai yra gyvūnų gerovė ir lengvesnė jų priežiūra bei pačios sistemos saugumas.

Siūlo dviejų tipų robotus

Lietuvos gyvulininkystės ūkiams šiuo metu siūlomi dviejų tipų „BouMatic Robotics“ robotai. MR-S1 sistema pritaikyta vienai karvei ir turi karvių rūšiavimo funkciją. Robotas skirtas vidutiniškai 60 melžiamų karvių priežiūrai. MR-D1 sistema pritaikyta vienu metu melžti dvi karves. Ji tiktų prižiūrėti vidutiniškai 100 karvių.

Abiejų tipų robotus galima įrengti jau eksploatuojamuose tvartuose. Juos nesunku sumontuoti ar išmontuoti, jeigu prireiktų robotus perkelti į kitą vietą.

Melžimo robotai MR-S1 ir MR-D1 – vientisi, lengvai ir greitai montuojami įrenginiai. Tai yra kokybiškos, ilgaamžės, nesudėtingos konstrukcijos sistemos. Jų paprastumas užtikrina itin mažas techninės priežiūros išlaidas. Integruota karvių atskyrimo sistema nereikalauja papildomų aptvėrimų. Robote įrengti melžiamas karves atskiriantys įėjimo ir išėjimo vartai. MR-S1 užima ypač nedaug vietos.

Ypač draugiškas karvei

Kompiuterine „BouMatic Robotics“ roboto programa melžimo režimas nustatomas pagal kiekvienos karvės individualius poreikius. Sistema identifikuoja į roboto patalpą įžengusią karvę. Automatiškai įvertinama, ar laikas ją melžti ir kiek koncentruotų pašarų konkrečiam gyvuliui patiekti. Tuomet ranką primenanti roboto dalis priartėja prie tešmens. Pažangiausiomis 2D ir 3D kameromis bei lazeriu nustatoma, kur prijungti melžiklius.

Visam BouMatic Robotics“ roboto melžimo procesui paruošiama ir melžiama vienoje vietoje. Kiekvienas spenys nuplaunamas ir pastimuliuojamas atskiru kaušeliu, tada išmelžiamos pirmosios čiurkšlės. Melžimo procesas nuolatos sekamas įvairiais jutikliais ir matavimų prietaisais. Po melžimo speniai dezinfekuojami.

Novatoriško automatizuoto melžimo proceso metu karvės jaučiasi ypač patogiai. Ši technologija leidžia iki minimumo sumažinti gyvulį blaškančių dirgiklių. Dėl to melžiama karvė išlieka rami. Esant nukrypimams nuo proceso režimo, sistema iškart informuoja apie tai fermos darbuotoją: melžimo duomenys gali būti perduodami į išmanųjį telefoną ar kompiuterį.

Šios įrangos koncepcija atspindi kokybiškai naują požiūrį tiek į melžimo procesą, tiek į gyvūnų gerovę bei sveikatą. Tai yra viena Europos Sąjungos gyvulininkystės politikos krypčių.

Patogu fermos darbuotojams

Kaip minėta, didelis iššūkis šalies gyvulininkystei yra kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas. Darbo organizavimo būdas, naudojant melžimo robotus, padeda išspręsti šią aktualią problemą.

„Papildomas robotų privalumas – mažesnis darbuotojų užimtumas. Melžiant karves robotu, nebėra griežtos darbo dienos darbotvarkės, darbuotojai gali laisviau planuoti dieną“, – sakė „Dotnuvos projektų“ projektų vadovas.

Techninės roboto priežiūros zonos padėtis užtikrina, kad karvių ir fermos darbuotojų keliai nesikirstų. Pažangi sistema gali būti valdoma nuotoliniu būdu išmaniuoju telefonu ar kompiuteriu.

„Dotnuvos projektai“ turi ilgametę grūdų įrangos projektavimo ir įrengimo patirtį, visuose projekto etapuose dirbančią bei serviso paslaugas teikiančią aukštos kvalifikacijos specialistų komandą. Fermų įrangą užsisakantiems klientams ji siūlo analogišką projekto įgyvendinimo modelį.

Plačiau apie fermų įrangą čia

Susiję straipsniai

Comments are closed.