Nuostoliai – pieno gamintojų kasdienybė

Pieno gamintojų teigimu, jie pernai dėl sumažintų supirkimo kainų neteko beveik 80 milijonų litų. O nuo balandžio supirkėjai dar sumažino pieno supirkimo kainas, mat mažiau gauna už eksportuojamus produktus.

LRT „Panorama“ praneša, kad nemažai pieno ūkius modernizavusių žemdirbių ketina parduoti karvių bandas, nes dirbti nuostolingai neapsimoka.

Pieno supirkimo kainos vėl krinta žemyn. Šią žiemą už kilogramą gavę nuo 65 iki 96 centų, pieno gamintojai sako sulaukę perdirbėjų pranešimų, kad nuo balandžio jie mokės 6 ar net 10 centų mažiau.

Pieno gamintojų asociacijos duomenimis, pernai dėl sumažėjusių pieno supirkimo kainų, lyginant su 2011 m., jie neteko beveik 80 milijonų litų.

Itin daug nuostolių sako patiriantys stambūs ūkiai ir bendrovės, kurie nemažai investavo į fermų modernizavimą.

„Tai nedengia savikainos ir, paskaičiavom, kad pernai už pieną žemdirbiai patyrė 10-15 proc. nuostolių, pieno gamyba buvo nuostolinga. Taip negalima, mes nuolat turime žemiausias pieno supirkimo kainas Europoje“, – piktinosi Žemės ūkio bendrovių asociacijos direktorius Jonas Sviderskis.

Perdirbėjai tikina, kad supirkimo kainas mažinantys, nes pavasaris ir dėl to, kad mažiau gauna už eksportuojamus produktus.

Žemės ūkio ministerija siūlo žemdirbiams naują būdą, įteisintą Europos Komisijos – steigti pieno gamintojų susivienijimus ir tuomet derėtis su perdirbėjais dėl kainų.

„Galėtų į vieną krūvą susijungti į gamintojai, iki 33 proc. pieno gaminančių susivienyti ir derėtis, nepažeisdami konkurencijos įstatymo. Dabar nėra nė vienos paraiškos norinčių įregistruoti tokią gamintojų organizaciją. Tai todėl kviečiu tai daryti“, – akcentavo Žemės ūkio ministerijos Žemės ir maisto ūkio departamento direktorius Rimantas Krasuckis. Norintieji jungtis į gamintojų grupes turėtų kreiptis į Žemės ūkio informacijos ir Kaimo verslo centrą.

Pieno gamintojų asociacijos vadovas sako abejojantis šia galimybe, nes stambesni gamintojai jau yra susijungę į kooperatyvus, ir vistiek pernai jiems kainos buvo sumažintos labiausiai. Visus pieno ūkius, kurių 36 tūkstančiai, suorganizuoti būtų sunku.

Tendencijos nedžiugina, atvirkščiai – nerimo kelia ne tik karvių bandos mažėjimas, bet ir tai, kad ketvirtą mėnesį iš eilės vis mažiau primelžiama pieno.

Parengta pagal lrt.lt informaciją.

Susiję straipsniai

Comments are closed.