Ožkiukų auginimo būdai

ožkiukų priežiūra

Tik atvestą ožkiuką būtinai turi aplaižyti ožka: nuo to pagerėja jo kraujotaka, o prarytos gleivės padeda greičiau pasišalinti ožkos nuovaloms. Jos panašios į maišą ar gleivingą diržą ir paprastai išeina, praėjus 2-3 val. po jauniklių atvedimo. Jei po 5-6 val. ožka nenusivalo, reikia kviesti veterinarą. Taip pat reikia pasirūpinti, kad atvestas mažylis kuo greičiau pažįstų krekenų. Ožkos krekenos labai kaloringos, turi daug druskų, suteikia atsparumo ligoms ir padeda pasišalinti ožkiuko išmatoms (kitaip jis nugaiš).

Jeigu ožkiukas gimė sveikas ir stiprus, tai po 15-20 min. jis jau bando žįsti. Tuo tarpu silpnesnį reikėtų prinešti prie tešmens ir padėti susirasti spenius. Beje, veislei laikomus jauniklius geriau auginti prie ožkos. Tačiau galima juos atskirti tuojau pat po apsiožkavimo ir girdyti ožkos pienu. Pirmąją dieną krekenų duodama kas 2-3 val. po 20-30 g, kitą dieną – kas 4-5 val. po 50-70 g, o vėliau – 5 kartus per dieną po 100 g. Jei kartais ožka nugaištų, našlaičius galima girdyti šiltu karvės pienu. Yra taikomi trys ožkiukų auginimo būdai:

  • 3 mėn. laikyti kartu su motina;
  • iš karto atskirti ir pratinti prie dubenėlio;
  • prie motinos prileisti tik žindymo metu.

Kokį auginimo būdą pasirinkti, turi nuspręsti pats šeimininkas. Be abejo, tai priklausys nuo ožkavedžių skaičiaus, tvarto šiltumo, turimo laisvo laiko, realizuojamo pieno paklausos bei kitų veiksnių. Yra pastebėta, kad pirmas 3-10 d. prie motinos laikyti ožkiukai būna draugiškesni, ramesni, geriau auga, yra produktyvesni. Tuo tarpu geriausiai jaučiasi 2-3 mėn. prie motinos išbuvę mažyliai. Tačiau juos nujunkyti būna gana sunku. Nuo 10 d. amžiaus ožkiukai pradeda ėsti šieną ir kitus pašarus.

Veislei auginamiems ožkiukams būtina iki 3,5 mėn. amžiaus duoti pieno. Per šį laikotarpį jo sugirdoma apie 160 litrų. Nekastruotus ožiukus, sulaukusius 3-4 mėn. amžiaus, būtina atskirti nuo ožkyčių ir ožkos. Ypač tai svarbu, kai šis amžius sutampa su rujos sezono pradžia. Ožkiukams duodami pašarai turi būti geros kokybės, visada švieži ir duodami tuo pačiu laiku. Gerai prižiūrimi 1 mėn. amžiaus jaunikliai turi sverti 8-10 kg, 2 mėn. – 14-16 kg, 3 mėn. – 17-21 kg ir 4 mėn. amžiaus – 22-26 kg.

Daugiau straipsnių apie prieauglio auginimą rasite čia.

Parengė dr. B.Zapasnikienė.

Gyvulininkystės žinynas, LSMU Gyvulininkystės institutas.

Susiję straipsniai

Comments are closed.