Paslaugų kvitai jau čia pat

Artėjant pavasario darbams – gera žinia ūkininkams, nuo balandžio 1 d. žemės ūkio darbams samdyti laikinus pagalbinius darbuotojus bus paprasčiau. Iki šiol galiojusią įdarbinimo tvarką žemdirbiai vadino biurokratine nelaime. Nepagrįstai sudėtingi reikalavimai ūkininkus versdavo rizikuoti ir pagalbininkus laikiniems darbams įdarbinti nelegaliai.

Žemės ūkio rūmų pirmininko Andriejaus Stančiko nuomone, – „Iki šiol iš tikrųjų tokie trumpesni darbai dažniausiai būdavo nelegalūs. Ir visada ūkininkas turėdavo bijoti. Legaliai įteisinti buvo sudėtinga. O kai kuriais atvejais tie žmonės sakydavo: aš dvi dienas dirbsiu, tu čia įteisinsi, aš prarasiu socialines garantijas, o toliau darbo neturėsiu“.

Nuo balandžio 1 d. dirbti laikinus žemės ūkio darbus bus galima naudojantis vadinamaisiais paslaugų kvitais. Supaprastinta tvarka padės ūkininkams kelioms dienoms įdarbinti žmones rinkti akmenų laukuose, sodinti daržus, vėliau juos ravėti, rudenį nuimti ne tik bulvių, daržovių, bet ir vaisių derlių.

„Turėtų labai džiaugtis sodininkai, kuriems šimtai darbo rankų reikalinga nuimant obuolius rudenį, ir mums daržininkams. Aišku šituo įstatymu pasinaudos ir grūdininkai, ir cukrininkai, ir kitų šakų žemdirbiai. Džiugina, nes buvo ilgai lauktas šitas įstatymas, kaip ir laukiamas dar vienas – PVM įstatymo lengvata“, – teigia Daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininkas Vidmantas Kvedaras.

Paslaugų kvitą gavęs žmogus galės dirbti ne daugiau kaip 60 dienų per metus. Naujoji tvarka palengvins ne tik bedarbių įdarbinimą, papildomai užsidirbti galės ir studentai.
„Priklauso nuo to, kokios oro sąlygos, kiek tų daržovių išauga, kiek piktžolių išauga, tai vasarą kokių 30 žmonių galim įdarbinti, rudenį tam dviejų savaičių laikotarpiui, kai reikia staigiai nuimti derlių, apie 30–40 žmonių“, – skaičiuoja ūkininkė Ilona Kuprevičienė.

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius nuogąstauja, kad supaprastintas įdarbinimo būdas nepaverstų žmonių baudžiauninkais, todėl įstatymo teikėjus ragina stebėti, kad nebūtų piktnaudžiavimų. „Pirminiam variantui nelabai pritarėm. Ir darbai, kurie yra ne žemės ūkio darbai, ne sezoniniai darbai, bet, pavyzdžiui, miškuose, kaip tuos žmones įdarbinti? O dėl žemės ūkio darbų, pavyzdžiui, bulvių kasimo, obuolių skinimo, tikrai neprieštaraujama“ – teigė A. Butkevičius.

Siūlymą įteisinti laikinąjį darbą pateikė Žemės ūkio ministerija. Specialistai prognozuoja, kad taip bus sudarytos sąlygos nekvalifikuotiems ir žemos kvalifikacijos žmonėms dirbti pagal paslaugų kvitą žemės ūkio ir miškininkystės sektoriuose. Žemdirbių atstovai sako, kad laikinų darbų sąrašą ateityje galima būtų papildyti ir kai kuriais kvalifikuotais darbais.

Parengta pagal lrt.lt informaciją.

Susiję straipsniai

Comments are closed.