Veršeliai

Pirmosios 60 veršelio dienų

verselisPieno ūkio sėkmė priklauso nuo veršelių priežiūros pirmomis 60 dienų po jų gimimo. Kuo teisingesnė veršelių gyvenimo pradžia, tuo didesnė tikimybė, kad telyčaitės anksti pasieks lytinę brandą, išaugs į sveikas, produktyvias ir pelningas melžiamas karves. Tokios karvės gyvena ilgiau ir greičiau atsiperka.

Krekenų poveikis. Kad krekenos turi ilgalaikį teigiamą poveikį veršelių sveikatai ir augimui, jau seniai mokslininkų patvirtinta įvairiais tyrimais. Ir ne tik, krekenos įtakoja būsimą pieno gamybą ateinančias keletą laktacijų. Tai lemia krekenose esantys į ne imuniniai komponentai.

Teisingai krekenomis pagirdyta telyčaitė sparčiau auga, geriau įsisavina pašarus, ateityje yra produktyvesne ir veršingesnė. Sudarant veršelių auginimo programą, svarbi krekenų kokybė, tinkamas jų kiekis, švara ir šėrimo laikas.

Spartus augimas. Vidutinis paros prieaugis per pirmąsias 60 gyvenimo dienų tiesiogiai lemia didesnę pieno gamybą ateityje. Pavyzdžiui, jei veršelis vidutiniškai per parą priauga 0,4 kg pirmomis 56 dienomis, tai generuoja papildomus 100 kilogramų pieno per pirmąjį laktaciją.

Rekomenduojama bent jau padvigubinti veršelio gimimo svorį per 56 dienas, o sekančiomis dienomis augimas turėtų būti dar didesnis. Holšteinų veislės veršeliai per pirmuosius 2 mėnesius nesunkiai galėti priaugti vidutiniškai 0,9 kg per parą.

Ankstyvos ligos. Pirmaisiais mėnesiais persirgtos kvėpavimo ir virškinimo ligos duoda ženklą, kad su tokiu galviju ateityje gali iškilti daugiau problemų. Netgi nesunkūs susirgimai ir gydymas ankstyvame veršelio amžiuje gali lemti, kad tokios karvės produkcija bus mažesnė.

Didžiausią rūpestį kelia anksti užklupusios kvėpavimo takų ligos. Jeigu veršelis kvėpavimo takų liga suserga jaunesnis nei 3 mėnesių amžiaus, jam 2,5 karto padidėjo kritimo rizika, sumažėja augimo tempai ir būsima pieno gamyba per pirmąsias dvi laktacijas. Telyčios, ankstyvu augimo laikotarpiu turėję kvėpavimo takų susirgimų, labiau linkę į veršiavimosi komplikacijas.

Lengvos diarėjos atvejai būsimą laktaciją veikia nežymiai. Tačiau stipresnis veršelių viduriavimas per pirmąsias 60 gyvenimo dienų, po kurio mažėja vidutinis paros prieaugis, pieno gamybą gali sumažinti daugiau kaip 450 kilogramų per laktaciją.

Teisinga gyvenimo pradžia lemia galvijo produktyvumą ir ankstesnę brandą. Ūkininkai turi teikti ypatingą dėmesį šiam jautriam veršelio gyvenimo laikotarpiui. Tinkamai atskirtos, paruoštos ir sugirdytos geros kokybės krekenos, ligų ankstyvame amžiuje išvengimas – yra svarbiausi tikslai, auginant sveikus veršelius.