Rusija vėl nerimsta

Rusija, draudimais kankinanti mėsos importuotojus, nusprendė taip pat pasielgti ir su pieno produktų gamintojais – nuo balandžio 1 dienos ši šalis kartu su kitomis Muitų sąjungos narėmis Baltarusija ir Kazachstanu padidino muito mokestį pieno produktams.

Rusijos valdininkų teigimu, toks sprendimas buvo priimtas siekiant padėti vietos gamintojams sėkmingiau atremti užsieniečių konkurenciją. Praėjo jau daugiau kaip pusė metų nuo tada, kai Rusija tapo Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) narė. Kol kas neaišku, kaip bus įvertintas toks jos sprendimas. Tikėtina, kad pastarasis kertasi su PPO nuostatomis, dėl kurių Rusija pernai rudenį buvo priversta sumažinti sviesto ir sūrio importo muitus.

Į Rusiją nemažai pieno produktų, daugiausia – pusiau kieto fermentinio sūrio, eksportuojančios įmonės „Rokiškio sūris“ valdybos pirmininkas Dalius Trumpa prognozuoja, kad iki šiol sparčiai Rusijoje apyvartą didinusiai įmonei bent trumpam gali tekti sulėtinti prekybos tempą.

„Muitus Rusija didina ne pirmą kartą, todėl baimintis, kad rusai visai nusigręš nuo lietuviškų produktų, neverta. Tačiau pardavimas gali sumažėti. Dėl padidėjusių muitų pablogės ne tik mūsų, bet ir visų pieno produktus eksportuojančių įmonių padėtis, palyginti su Rytų, ypač Baltarusijos, gamintojais. Pastarieji Rusijoje juk nemoka muitų“, – sakė D. Trumpa.

Rusijos, Baltarusijos ir Kazachstano Muitų sąjungai nuo balandžio 1-osios padidinus kai kurių pieno produktų importo muitus, muito tarifas sviestui pakilo nuo 15,0 iki 18,3 proc. (ne mažiau 0,29 euro už kilogramą), varškei – nuo 15,0 iki 18,3 proc. (ne mažiau 0,40 euro už kilogramą), sūriams padidintas nuo 15,0 iki 20,0 procentų. Naujieji didesni muitai gali likti iki birželio 30 d. ir net ilgiau.

Lietuviškų pieno produktų eksportas į Nepriklausomų valstybių sandraugos (NVS) šalis 2012 m., palyginti su 2011 m., išaugo maždaug penktadaliu. Pernai NVS šalyse buvo parduota 67,2 tūkst. tonų lietuviškų pieno produktų, iš jų 60 tūkst. tonų – Rusijoje.

2012 m. Lietuvos gamintojai į NVS šalis eksportavo 1372 tonas grietinės, beveik visa (1309 tonas) išvežta į Rusiją. Iš 41,3 tūkst. tonų į NVS išgabentų sūrių Rusijoje buvo parduota 39 tūkst. tonų.

Rusijai pernai Lietuvos gamintojai pardavė 1180 tonų pieno košių, 1105 tonas grietinėlės (į NVS jos eksportuota 1273 tonos), 225 tonas ledų, 1660 tonų jogurto, 320 tonų varškės deserto.

Parengta pagal BNS informaciją.

Susiję straipsniai

Comments are closed.