Tiesioginės išmokos jau paskirstytos

ES Taryba, Europos Komisija ir Europarlamentas jau paskelbė, kokias tiesiogines išmokas Bendrijos žemės ūkiui reikėtų skirti 2014-2020 metais. Dabar Lietuvos žemės ūkio ministerija ir žemdirbių savivalda suka galvas kaip paskirstyti mūsų agrariniams sektoriams „lietuviškąjį“ vokelį. Delsti nėra laiko – iki liepos pabaigos Lietuva turi pranešti Europos Komisijai, kaip padalys paramą žemės ūkio produkcijos gamintojams.

Penktadienį Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) prezidiumas, įnirtingai diskutuojant, priėmė sprendimą – 80 proc. lėšų skirti gyvulininkystei, o 20 proc. – augalininkystei.

Į posėdį atvykęs Žemės ūkio ministerijos Žemės ir maisto ūkio departamento direktorius Rimantas Krasuckis sakė, kad dėl ES tiesioginių išmokų „rankos laužomos” ir Briuselyje, ir Lietuvoje.

Vadinamoji „gamybinė“ parama gali būti skiriama grūdų, aliejinių kultūrų sėklų, baltyminių augalų, ankštinių javų. Linų, kanapių, ryžių, riešutų, krakmolinių bulvių, pieno ir jo produktų, sėklų, avienos ir ožkienos, galvijienos, alyvuogių aliejaus, šilkverpių, sausųjų pašarų, apynių, cukrinių runkelių, cukranendrių ir cikorijų, vaisių ir daržovių, trumpos rotacijos želdinių sektoriams. Tačiau Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS) siūlo iš sąrašo išbraukti kanapes, ryžius, sėklas ir cukrinius runkelius, mat tiesiogines išmokas reikia skirti „lietuviškesniems“ produktams – paukštienai, kiaulienai ir medui – gaminti.

ES vadovų taryba nutarė, kad tiesioginės išmokos Lietuvai 2014-2020 metais padidėtų nuo149 EUR iki 196 EUR už hektarą, tai visas paramos vokas 2014 m. būtų 396, 5 mln. EUR, o 2020 m. – 458,1 mln. EUR.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas pagyrė gyvulininkystės ūkių šeimininkus, kad jie jau susitarė, kaip 2014 m. pasiskirstys europinius pinigus (pieno gamintojams – 55 proc., galvijienos – 40 proc., avienos ir ožkienos – 5 proc.). Grūdų, vaisių, daržovių augintojai dar mąsto. Lietuvos šiltnamių asociacijos (LŠA) prezidentas Antanas Šležas perspėjo – jeigu valstybė nusigręš nuo lietuviškų šiltnamių, tai jiems šis sezonas bus paskutinis.

Anot LŠA prezidento, žieminius šiltnamius išgelbėtų net ir palyginti mažytė finansinio voko dalelė – 3 proc. „1 ha šiltnamių dirba 15-20 žmonių“, – priminė A. Šležas.

Bendrovės „Luksnėnų sodai“ direktorė Elena Žilinskienė taip pat tvirtino, kad „gamybinė“ europinė parama turėtų būti skiriama daugiausia darbo vietų sukuriantiems ūkiams.

Parengta pagal „Ūkininko patarėjas“ informaciją.

Susiję straipsniai

Comments are closed.