Trumpa ES pieno rinkos apžvalga

pienorinka

Kai kuriose valstybėse narėse ji yra labai svarbi žemės ūkio ekonomikai. Būtina pažymėti ir tai, kad ES yra pagrindinė veikėja pasaulinėje pieno rinkoje, pirmaujanti pieno produktų eksportuotoja, iš kurių svarbiausias – sūris.

Pagrindiniai pieno gamintojai ES yra Vokietija, Prancūzija, Jungtinė Karalystė, Nyderlandai, Italija ir Lenkija, kurios kartu sugeneruoja daugiau kaip 70 % ES produkcijos. Pagal užimamą pieno rinkos dalį Latvija ir Estija lenkia Lietuvą (Lietuva yra trečia nuo galo iš 27 ES šalių).

2008 metais ES buvo priskaičiuojama 24,2 milijonai melžiamų karvių, kasmet palaipsniui šis skaičius mažėjo ir 2012 metais siekė 22,6 milijonus. Nepaisant mažėjančio melžiamų karvių skaičiaus, pieno gamybos apimtys pamažu kilo nuo 148,5 milijonų tonų 2008 metais iki 151 milijonų tonų 2012 metais. ES pieno banda per pastaruosius metus stabiliai mažėjo, nes pieno primilžis iš karvės pagerėjo, vidutiniškai primelžiama 6500 kg pieno iš vienos karvės.

Tarp visų ES šalių labai skiriasi pieninių galvijų bandos dydis, taip pat kaip ir ūkio dydis ar derlingumas. Pieno sektorius vystosi labai sparčiai – mažiau išsivysčiusios šalys-pieno gamintojos sparčiai vejasi senąsias ES šalis, kurios buvo pertvarkytos ir modernizuotos anksčiausiai.

Labai sunku išskirti kažkokią vieną, labiausiai ES paplitusią melžiamų galvijų veislę, tačiau Fryzų-Holšteinų veislių karvės dominuoja.

Parengta pagal ec.europa.eu  ir euromilk.org informaciją.

Dalinkis:

Susiję straipsniai

Comments are closed.