Ferma

Trumpai apie ventiliaciją fermose

Vienas iš svarbiausių dalykų visiems gyviesiems organizmams yra oras, kuriuo kvėpuojame, tai taikoma ir karvėms. Deja, labai dažna fermų problema – bloga oro cirkuliacija. To priežastis, tikriausiai yra šalčio baimė žiemos metu.

Suomių praktika įrodo, jog yra įmanoma turėti gerą ventiliaciją tiek žiemą, tiek vasarą pastate su plačiomis užuolaidomis. Svarbūs yra du dalykai. Pirmiausia, tokio tvarto stogas turi būti izoliuotas bent 5 cm. Stogo izoliacija žiemos metu panaikina vandens kondensavimąsi, o vasaros metu apsaugo tvartą nuo perkaitimo.

Visų antra, svarbu turėti galimybę valdyti oro srauto patekimą į pastatą ir iš jo. Oro patekimas į fermą gali būti reguliuojamas plačiomis užuolaidomis. Vasaros metu užuolaidos turėtų būti pilnai atidarytos, kad oras patektų į fermą karvės lygyje arba aukštyje. Vasarą oras fermoje turi judėti tik horizontaliai, taigi, projektuojant fermos padėtį, į tai turi būti atsižvelgiama.

Norėdami valdyti oro išėjimą, turėtumėte įsirengti kaminus. Dažniausiai kaminuose yra įmontuojama sklendė, su kuria galima valdyti angos dydį. Kaminai aktualūs žiemos metu, kuomet vyksta horizontali ventiliacija.

Laikydamiesi šių dviejų principų, turėsite puikią ventiliaciją vasaros ir žiemos metu, net žiemą esant iki -30 C šalčio. Šios sistemos dėka karvės gauna šviežio oro, o ūkininkas nepatiria problemų žiemos metu.

Straipsnį parengė Jouni Pitkäranta, fermų projektuotojas ir konsultantas, Suomija

Daugiau straipsnių apie fermų projektavimą rasite čia.