Ūkininkai: žmonės valgys ne pieną, o cheminį šlamštą

Šiaulių apskrities pieno ūkiai nyksta, tam įtakos turi pieno kainos, kaip teigia ūkininkai iš pieno užsidirba ne gamintojai, o perdirbėjai bei prekybininkai. Manipuliacijos pieno supirkimo kainomis vyksta ir tarp valstybių, rašo „Šiaulių kraštas“ bei „Vakarų ekspresas“.

Pieno ūkį Šiaulių rajono Šakynos seniūnijos Viliočių kaime laikiusi ūkininkė Dangutė Žiulpienė sako – „Valgysime nebe pieną, o cheminį šlamštą“. Tai mažų pieno supirkimo kainų padarinys, nes ūkininkams neapsimokės turėti karvių. Pastaroji ūkininkė šį rudenį pardavė paskutinę iš 33 turėtų karvių ir išsikėlė gyventi į Joniškio rajoną. Ūkininkės teigimu, ji patyrė nuolatinį supirkinėtojų „kabinėjimąsi“. Nepaisant to D. Žiulpienė nenuleidžia rankų, ketina auginti mėsinius galvijus, bet pieno ūkio sako nebesteigsianti.

Tokių pavyzdžių yra ne vienas, štai kitas ūkininkas iš Šiaulių rajono per metus atsisakė daugiau nei šimto karvių. „Kiek galima tyčiotis iš žmonių? Pieno pagaminimo kaina – apie litą, o supirkėjai ūkininkams moka tik apie 60 centų. Kokiu kvailiu reikia būti, kad iš sunkaus darbo gautum tik pusę užmokesčio, o iš tavo triūso pelnytųsi perdirbėjai ir krautuvininkai?“ – stebėjosi ūkininkas.

Į Lietuvą pradėjo važiuoti pieno supirkėjai iš Latvijos. Dėl latvių konkurencijos šį spalį Lietuvos pieno supirkėjai keliais centais pakėlė supirkimo kainas.

„Lietuviai supirkinėja pieną Latvijoje, Estijoje. Latviai ir estai – Lietuvoje. Vežasi po kelis šimtus kilometrų pieną, bet moka daugiau nei savo šalių ūkininkams. Taip vyksta vien todėl, kad supirkėjams reikia manipuliuoti kainomis. O pienas visur vienodas. Smulkiesiems mokama visai mažai, stambesniems – šiek tiek daugiau. Tai pieno supirkėjų manipuliacijos kaina vien dėl to, kad pasidarytų kuo didesnį pelną“, – analizavo vienas stambiausių apskrities ir šalies ūkininkų, Agrokoncerno grupės vadovas Ramūnas Karbauskis.

R. Karbauskio pieno ūkyje yra 3500 melžiamų karvių. Pagaminama 65 tonos pieno per dieną. Nepaisant to, jog ūkis yra didžiausias Lietuvoje, tačiau R. Karbauskio teigimu, ūkio plėtra nebebus vykdoma. Ūkininkas investuos tik į Europos Sąjungos standartų atitikimą. „Pieno ūkiui nematau jokios perspektyvos, kai kainos svyruoja iki 30 procentų per metus. Tai yra neadekvatūs svyravimai rinkos sąlygomis. Kuo daugiau karvių turi, tuo didesni nuostoliai“, – sakė R. Karbauskis.

Net ir tada, kai smarkiai sumažėjo pieno supirkimo kainos, parduotuvėje kainos nekrito. Šalyje trūksta smulkiųjų pieno perdirbėjų, kurie sudarytų konkurenciją stambiųjų monopolijoms.

Parengta pagal ELTA informaciją.

Susiję straipsniai

Comments are closed.