Veršeliai

Veršelio gyvenime svarbiausios yra pirmos 2 savaitės

Ką tik gimusio veršelio skrandis turi tokias pačias keturias skrandžio kameras kaip ir suaugusio atrajotojo. Tačiau prieskrandis, tinklainis ir knygenos nėra pilnai susiformavę. Virškinimo funkciją veršeliams iki 2 savaičių amžiaus atlieka šliužas. Naujagimis veršelis turi būti šeriamas lengvai virškinamu maistu, kurio sudėtyje būtų pakankamas riebalų, baltymų, vitaminų ir mineralų kiekis.

Riebalai. Maži veršeliai neturi tam tikrų virškinimo fermentų, todėl negali suvirškinti krakmolo, tam tikro cukraus (sacharozės ar stalo cukraus) ir kai kurių kitų riebalų. Tuo tarpu veršeliai gali suvirškinti sočiuosius riebalus, tame tarpe pieno riebalus, kokoso riebalus, taukus. Didžiausią energijos kiekį veršeliai turėtų gauti iš laktozės (pieno cukraus) ir kitų lengvai virškinamų riebalų.

Baltymai. Naujagimiai veršeliai geriausiai virškina piene ar pieno milteliuose esančius baltymus. Sulaukę 4-6 savaičių amžiaus jie  jau efektyviai virškina augalų baltymus.

Dažniausiai mažas energijos suvartojimas yra pirmasis veršelio augimo ribojimo veiksnys. Jei veršelis suvartoja daugiau energijos negu reikia jo būtiniausiems poreikiams, tuomet „perteklinė“ energija yra panaudojama augimui.

Vitaminai ir mineralai. Mažiems veršeliams reikia riebaluose tirpių vitaminų (A, D ir E). Piene ar pieno milteliuose esančių mineralų pilnai pakanka pirmosioms veršelių gyvenimo savaitėms.

Vanduo. Šviežias ir švarus vanduo yra būtinas prieskrandžio formavimuisi. Kai veršeliai yra maitinami pienu ar pieno milteliais, stemplės griovelis nukreipia skystį į šliužą. Stemplės griovelis išlieka įsitempęs iki 10 min. po šėrimo pabaigos, todėl norint, kad į prieskrandį patektų vanduo, jis turi būti veršeliui patiektas vėliau.

Higiena. Pirmąjį imunitetą veršelis pasyviai gauna su krekenimis. Savaime imunitetas pas veršelį pradeda formuotis tik nuo pirmosios gyvenimo savaitės, todėl maži veršeliai yra labai jautrūs bakteriologiniam ir mikroorganizmų užterštumui. Šėrimo įrankiai ir įranga turi būti švariai išplauti po kiekvieno šėrimo, jie turi būti sausi ir švarūs šėrimo momentu.

Daugiau straipsnių apie veršelių auginimą rasite čia.