Straipsniai Veršeliai

Veršelius į grupes nuo gimimo !

du verseliaiDažniausiai iki nujunkymo veršeliai yra laikomi individualiuose nameliuose, vėliau – grupiniuose nameliuose pagal amžiaus grupes. Atlikti tyrimai parodė, kad veršelių laikymas poromis ar grupėmis duoda daug naudos ir patiems veršeliams ir ūkininkui, nes sumažėja darbo išlaidos aptarnaujant vieną veršelį.

Gyvenimas grupėmis veršeliams ugdo socialinę elgseną, tokie veršeliai yra protingesni ir greičiau mokosi. Be to, toks grupėmis laikomas prieauglis prieš nujunkymą suėda daugiau kietoji pašaro ir išgeria daugiau pieno. Ko pasekoje, jie turi didesnį augimo tempą, yra atsparesni ligoms, o atėjus pirmajai laktacijai iš šių veršelių išaugusios telyčios duos daugiau pieno. Veršeliams reikia ne mažiau 8 litrų pieno per dieną, o kai veršeliai šeriami iš kibirėlių su čiulptukais, jie dar patenkina savo norą žysti ir sumažėja vienas kito žindimo atvejų.

Kietąjį pašarą veršeliams patariama duoti kuo anksčiau, jie turi išmokti gerai jį įsisavinti prieš pradedant mažinti sugirdomo pieno kiekį prieš nujunkymą. Būtent augdamas grupėmis prieauglis mokosi vienas iš kito ir kietąjį pašarą išmoksta ėsti greičiau, o nujunkymo procesas yra lengvesnis.

Buvo atliktas tyrimas, kurio metu trisdešimt šeši veršeliai buvo suskirstyti į 3 grupes: pirmoji grupė – laikomi individualiai, antroji – poromis nuo gimimo, trečioji – į grupę įvesti 6 savaičių amžiaus. Mokslininkai 10 savaičių juos stebėjo, matavo, kiek jie suėsdavo, kiek paaugdavo.

Antros grupės rezultatai buvo geriausi. Tie veršeliai, kurie augo poroje nuo gimimo ėdė daugiau nei individualiai auginami ar vėlai suporuoti veršeliai. 10 savaičių amžiaus (praėjus 2 savaitėms nuo nujunkymo) antroji grupė taip pat parodė puikius rezultatus, šie veršeliai suėsdavo 800 gramų daugiau kietojo pašaro nei kitos grupės. Be to, veršeliai, auginami poroje, turėjo gerokai didesnį vidutinį paros prieaugį – apie 900 gramų per parą. Auginami individualiai per parą priaugdavo 750 gramų, o vėlai suporuoti veršeliai apie 740 gramų.

Šis tyrimas parodė, kad reikia pasinaudoti ankstyvo grupavimo nauda ir geriausia per pirmąsias dvi-tris gyvenimo savaites veršelius apgyvendinti grupėmis. Be to, šis sprendimas naudingas ne tik veršeliams, nes jie auga stipresni, socialesni, bet ir ūkiui, kadangi ateityje iš šių gerą augimo startą turinčių veršelių išaugs pieningos karvės.

 

Parengta pagal http://www.progressivedairycanada.com straipsnį