VMVT laikinai uždraudė veršelių ir galvijų eksportą

Nuo 2012 metų lapkričio 7 dienos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktoriaus įsakymu laikinai sustabdoma prekyba galvijais, avimis ir ožkomis su Europos Sąjungos ir trečiosiomis šalimis, nes veršeliui iš Lietuvos eksportuotam į Ispaniją, įtariama mėlynojo liežuvio liga.

Tam, kad patvirtinti arba paneigti mėlynojo liežuvio ligos viruso buvimą Lietuvoje, imamas kraujas užkrėsto galvijo buvusioje laikymo vietoje ir kitose vietose, kurios galėjo turėti kontaktą su galimai užkrėstu gyvūnu arba ūkiu. Veršelis į Ispaniją išvežtas ne iš didelės fermos – gyvulį pardavęs žmogus laiko tik vieną karvę.

Įtariama, kad mėlynojo liežuvio liga gali būti sukelta ir vakcininės padermės gyvo mėlynojo liežuvio ligos viruso. Sergančio veršelio kraujo mėginiai bus išsiųsti į Europos Sąjungos mėlynojo liežuvio ligos referentinę laboratoriją,  siekiant išskirti ir nustatyti viruso serologinį tipą. Kol nebus gautas atsakymas iš aukščiau minėtos laboratorijos, prekyba ir eksportas galvijais  laikinai uždraustas.

„Nenorėčiau apibrėžti tikslesnių terminų, kada jis gali būti atnaujintas – gal po savaitės, gal po kelių, kai išsiaiškinsime situaciją“, – BNS sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas.

Mėlynojo liežuvio liga nepavojinga žmonėms, todėl pavojus dėl įtakos visuomenės sveikatai nekyla ir ši liga tarp gyvulių neplinta. Virusą platina Culicoides genties mašalai, tačiau šiuo metu vyrauja nepalanki oro temperatūra, todėl minėtos genties mašalų skraidymo laikotarpis jau pasibaigęs.

Ši liga gali plisti ir vykstant prekybai – užkrėsti mašalai gali patekti oro keliu, būti pernešti vėjo arba su transporto priemonėmis (sunkvežimiais, lėktuvais ir pan.).

Pasireiškus ligai, šaliai gali būti taikomi apribojimai išvežti gyvulius. Mėlynojo liežuvio ligos protrūkiai gali sukelti ekonominių nuostolių dėl gyvulių kritimo fermose, negalavimo, sumažėjusio produktyvumo bei judėjimo apribojimų, tačiau galvijams liga gali pasireikšti ir be klinikinių požymių bei ekonominių nuostolių ūkiuose.

Šiuo metu liga užregistruota Kipre, Vokietijoje, Belgijoje, Liuksemburge, Olandijoje, Maltoje, Šveicarijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Austrijoje, Čekijoje, Danijoje, Ispanijoje, Lenkijoje, Didžiojoje Britanijoje, Bulgarijoje, Portugalijoje. Nėra duomenų, kokia situacija Rusijoje ir Baltarusijoje.

Įtarus mėlynojo liežuvio ligą nedelsiant reikia kreiptis į privatų veterinarijos gydytoją ar teritorinę valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą.

Parengta pagal  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ir BNS informaciją

Susiję straipsniai

Comments are closed.