Žemdirbiai keičia Lietuvos veidą

Penktadienį Kaune prasidėjo kas ketverius metus rengiamas visuotinis ūkininkų susitikimas, kuris į sporto halę sukvietė kelis tūkstančius ūkininkų iš visos Lietuvos. Šio susirinkimo metu didžiausias dėmesys buvo skiriamas ES tiesioginių išmokų ūkininkams klausimui. Kaip žinoma, šiuo metu Lietuvos ūkininkai gauna kur kas mažesnes tiesiogines išmokas, nei ES vidurkis.

„Žemdirbių darbą mes visi labai gerbiame. Mes žinome, kiek daug triūso ir pastangų jūs įdedate ir prisidedate prie valstybės BVP kūrimo. Jūs keliate Lietuvos ekonomiką. Jūs esate labai reikšmingi visam Lietuvos ūkiui ir jūsų pastangos bei veikla yra labai matoma. Tai, kad jūs tarpusavyje sugebate bendradarbiauti, bendrauti, palaikyti gerus ryšius, padėti vieni kitiems duoda labai gerą rezultatą“, – sveikinimo kalboje sakė Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasveikino Visuotinio žemdirbių suvažiavimo dalyvius, – „Atsakingas ūkininkavimas – tai ne tik modernus ūkis ar rekordinis derlius. Tai kasdienis rūpinimasis savo kraštu, savo bendruomene, kaimo mokykla, biblioteka ir tradicijų puoselėjimu. Ten, kur stiprios ir vieningos bendruomenės, pokyčiai ateina greičiau“.

Lietuvos, Latvijos ir Estijos žemdirbiai reikalauja vienodų sąlygų su kitomis ES narėmis išmokant dotacijas. Akcijos organizatoriai prašo bent 80 proc. to, ką gauna ES senbuvių šalių ūkininkai.

Planuojama, kad Lietuvos ir kitų Baltijos šalių ūkininkai už hektarą gaus 144 eurus, tuo tarpu ES vidurkis yra 296 eurai. Kai kuriose šalyse išmokos siekia net 700 eurų už hektarą. Lietuvoje buvo surengta ne viena protesto akcija siekiant vienodų sąlygų su kitomis ES valstybėmis, tačiau situacijos tai nepakeitė.

„Kol kas dar niekas neišsisprendė. Kaip žinote, dabar Europos parlamentas vadovų susitarimui nepritarė. Dabar atsiranda tam tikros galimybės vesti derybas Europos lygmenyje ir siekti geresnių rezultatų. Žinoma, tai nėra lengva, nes Europos sąjungos biudžetas naujajame laikotarpyje yra gerokai sumažintas“, – teigė Žemės ūkio ministras Virgilijus Jukna.

Pastarojo teigimu, realiausias variantas siekiant padidinti išmokas žemdirbiams, tai sutrumpinti pereinamąjį laikotarpį, tuomet didesnių išmokų būtų galima tikėtis 2015 metais. „Galbūt galime sutrumpinti pereinamąjį laikotarpį. Aš sakyčiau, kad tai realesnis siekinys, kad būtent pereinamasis laikotarpis būtų trumpesnis arba nuo 2015 metų jos būtų taikomos“, – svarstė V. Jukna.

Prezidentės D. Grybauskaitės teigimu, bendros pastangos padėjo iškovoti teisingesnį finansavimą Lietuvos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai naujame ES biudžete, nors sąlygos buvo labai sudėtingos. Tačiau tam, kad situacija pasikeistų iš esmės, reikia ne tik politinių pastangų. Reikalingas ir svarus ūkininkų indėlis. Lietuvos pozicijas gali sustiprinti tik skaidrumas, pagrįsta ir objektyvi informacija apie patiriamas sąnaudas, tvirti ir neginčijami argumentai.

Šalies vadovės nuomone, Lietuvos žemdirbių darbštumas ir meilė žemei, žinių siekis ir imlumas naujovėms jau pakeitė Lietuvos kaimą – jis tampa modernus ir konkurencingas.

Parengta pagal delfi.lt informaciją.

Susiję straipsniai

Comments are closed.